Środowisko medyczne w woj. świętokrzyskim ostro krytykuje nowe zarządzenie prezesa NFZ dotyczące leczenia szpitalnego w 2009 roku. Wynika z niego, że szpitale otrzymają o wiele milionów złotych mniej.

Jan Gierada, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach nie krył słów krytyki, gdy usłyszał o planach Funduszu. Placówka, którą kieruje, ma otrzymać o 14,5-miliona złotych mniej.

- Myślałem, że to żart. Odbierając nam tzw. pieniądze celowe, które przeznaczaliśmy na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników, teraz znajdziemy się w kropce. Przecież tych pieniędzy nie odbierzemy teraz ludziom, bo masowo składaliby wymówienia.

Jak dodaje szef największej placówki w regionie, rozwiązanie, które proponuje NFZ - zwiększając stawkę za punkt - nic nie daje.

- Musielibyśmy wykonać sto procent kontraktu więcej, na takich oddziałach jak chirurgia, ortopedia, neurochirurgia żeby odzyskać utracone pieniądze, a to jest absolutnie nierealne, bo już teraz pracujemy bez wytchnienia – wyjaśnia Gierada.

W podobnym tonie wypowiada się Jerzy Szebla, dyrektor ds. medycznych w Wojewódzkim Szpitalu Gruźlicy i Chorób Płuc w Czerwonej Górze.

- Rozwiązania, które proponuje NFZ-et są nie do przyjęcia, wręcz kryminalne. W tym roku, mimo tego, że przyjęliśmy więcej chorych, ponieśliśmy większe straty, a teraz znów ogranicza się fundusze, co jeszcze bardziej zagraża bezpieczeństwu pacjentów.

Mariusz Pasek, rzecznik Świętokrzyskiego Oddziału NFZ potwierdza, że we 30 września dyrektorzy placówek zostali na specjalnych konferencjach poinformowani o nowych warunkach, które mają obowiązywać od 1 stycznia i nie byli z tego zadowoleni.

- Ale my nie mamy na nie żadnego wpływu, to zarządzenie centrali, obowiązujące w całej Polsce, nasz odział nie ma tu żadnego manewru - tłumaczy Pasek. - Część pieniędzy zabrano, ale jednocześnie ma wzrosnąć stawka za punkt z 41 zł do 51 zł. Mimo tego, zarządzenie wzbudziło silne protesty, dyrektorzy zapowiedzieli, że będą się odwoływać.

Dyrektorzy szpitali grożą nawet rezygnacjami ze stanowisk, bo - jak tłumaczą - przy takich cięciach nie będzie za co leczyć.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH