Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 29-04-2013 08:57

Świętokrzyskie: kolejny apel o wyższą wycenę świadczeń

Wznowił działalność Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych w województwie świętokrzyskim. Za najbliższy cel do realizacji postawił sobie wysłanie do ministra Bartosza Arłukowicza listu z postulatem zwiększenia wyceny punktu za świadczenia medyczne w szpitalach.

Wartość punktu za świadczenia medyczne to jeden z elementów decydujących o wysokości budżetu placówki. Szpitale otrzymują z NFZ-etu kontrakt właśnie na określoną ich liczbę. Cena jednego wynosi 52 zł i nie była zmieniana od kilku lat. W tym czasie radykalnie wzrosły koszty funkcjonowania szpitali, m.in. z tytułu podwyżki podatku VAT, wzrostu cen energii i gazu czy obowiązkowych polis OC.

Zapytany przez Gazetę Wyborczą o skuteczność wystąpienia Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych do MZ Adam Kozierkiewicz, ekspert ochrony zdrowia, przypomniał, że przed szpitalami z województwa świętokrzyskiego do ministerstwa i NFZ w tej sprawie pisało już wiele lecznic i nic nie wskórały.

Kozierkiewicz poradził, żeby więcej usług medycznych przenieść do ambulatoryjnego lecznictwa, co z punktu widzenia systemu i pacjenta byłoby korzystniejsze. - Ale zdaje sobie sprawę, że z kolei na to nie zgodzą się szpitale - dodał.

Więcej: www.gazeta.pl