Świętokrzyskie: jest porozumienie dyrekcji i lekarzy szpitala psychiatrycznego FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Dyrekcja i lekarze Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii (ŚCP) w Morawicy podpisali w poniedziałek (12 marca) porozumienie płacowe. Lekarze cofnęli wypowiedzenia i nie odejdą z pracy z końcem marca.

ŚCP to jedyny w województwie świętokrzyskim szpital psychiatryczny. Pod koniec listopada ub.r. 34 lekarzy psychiatrów z ponad 50 zatrudnionych tam lekarzy wypowiedziało umowy o pracę. Po kilku dniach wypowiedzenie złożyło kolejnych dwóch psychiatrów.

Psychiatrzy zgłosili postulaty płacowe dotyczące m.in. zwiększenia wynagrodzenia zasadniczego dla specjalistów II stopnia do dwóch średnich krajowych i zwiększenia stawki godzinowej podczas dyżuru do 200 zł.

Później lekarze zgodzili się przesunąć wypowiedzenia o miesiąc - trzymiesięczny ich okres mijał 31 marca. W ostatnich tygodniach cztery osoby z 36, które złożyły wypowiedzenia, odeszły z pracy w morawickim szpitalu.

Po rozmowach władzom szpitala i pozostałym lekarzom udało się porozumieć - w poniedziałek podpisano porozumienie płacowe. Jak powiedział PAP dyrektor lecznicy Jacek Musiał, lekarze będą otrzymywali premie w wysokości 1,5 tys. zł brutto jako dodatek do pensji. Dyrektor dodał, że lekarze cofnęli wypowiedzenia.

Jak wyjaśniał Musiał, szpital - aby mieć pieniądze na wypełnienie postulatów płacowych wynikających z porozumienia - zawiesił działalność deficytowego oddziału, gdzie leczono nerwice. - To nam dało blisko 700 tys. zł oszczędności rocznie. Personel tego oddziału będzie pracował na innych oddziałach szpitala. Tam też będą trafiali pacjenci - dodał Musiał.

We wcześniejszym piśmie do dyrektora lecznicy lekarze z Morawicy zrzeszeni w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Lekarzy oraz lekarze psychiatrzy z ŚCP niezrzeszeni podkreślali, że ich wynagrodzenia są "skandalicznie niskie" w kontekście ich zaangażowania w wykonywaną pracę, podnoszenie kwalifikacji i odpowiedzialność za pacjentów.

Żądali zwiększenia wynagrodzenia podstawowego do półtorej średniej krajowej dla specjalisty I stopnia oraz do dwóch średnich krajowych dla specjalisty II stopnia (przyjmując średnią krajową jako 4,4 tys. zł.). Chcieli jednocześnie podniesienia stawki godzinowej za dyżur do 200 zł za godzinę (II stopień) lub do 150 zł (I stopień), a dla lekarzy bez specjalizacji - do 100 zł. Obecna stawka to ok. 50 zł. Kolejny postulat to 20 proc. dodatku od podstawy pensji dla lekarzy z doktoratem oraz 40 proc. dodatku dla osób z habilitacją.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH