Świętokrzyskie: będzie więcej pieniędzy na leczenie w 2012 r.

Nakłady na leczenie jednego ubezpieczonego w województwie świętokrzyskim w 2012 roku będą większe niż średnia krajowa - zapowiedział w środę (17 sierpnia) w Kielcach wiceminister zdrowia Jakub Szulc. To efekt zmiany algorytmu podziału środków NFZ pomiędzy województwa.

Odnosząc się do podpisanego przez minister zdrowia planu finansowego NFZ na 2012 r., Szulc przypomniał, że pomiędzy rokiem 2007 a 2012 nakłady na jednego ubezpieczonego w województwie świętokrzyskim wzrosną z 1014 zł do 1653 zł (o ponad 60 proc.), i będą w przyszłym roku wyższe od średniej krajowej, która wyniesie 1635 zł.

Podkreślił, że gdyby nie zmiana algorytmu podziału środków NFZ pomiędzy województwa, która weszła w życie w 2010 roku, na jednego pacjenta w województwie przypadłoby około 1550 zł, czyli mniej niż średnia krajowa. Według wiceministra Szulca proces wyrównywania nakładów w województwach poszkodowanych przez wcześniejszy algorytm trwa i np. województwo podkarpackie jest wciąż poniżej średniej. Wiceminister dodał jednak, że w okresie 2010-2012 dojdzie do istotnego "spłaszczenia" różnic między regionami, a województwo świętokrzyskie jest tego doskonałym przykładem.

- Trzy lata temu mieliśmy rozpiętość rzędu 400-500 zł na jednego pacjenta między województwami najbiedniejszymi a najbogatszymi. Różnica ta zmniejszyła się ponad dwukrotnie: wynosi obecnie poniżej dwustu złotych i będzie nadal malała - wyjaśnił Szulc. 

Zaznaczył, że środki na ubezpieczonego w poszczególnych województwach nigdy nie będą dokładnie takie same, m.in. ze względu na migrację pacjentów oraz fakt, że są regiony, w których nie wykonuje się świadczeń wysokospecjalistycznych.

Zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Małgorzata Kiebzak poinformowała, że w stosunku do roku bieżącego kwota, którą oddział będzie mógł przeznaczyć na świadczenia opieki zdrowotnej w roku 2012 jest o 157,8 mln zł wyższa. Środki zostaną wydane głównie na zwiększenie dostępności świadczeń.

Szulc odniósł się także do wtorkowej wypowiedzi świętokrzyskich posłów PiS, którzy oświadczyli, że PO przypisuje sobie nie swoje zasługi. Według niego, rzeczywistość taka, jak za rządów PiS, Samoobrony i LPR, z ówczesnym algorytmem podziału środków NFZ i z obowiązującą opracowywaną wówczas ustawą o sieci szpitali, oznaczałaby obecnie nakłady na jednego ubezpieczonego w województwie świętokrzyskim o około 10 proc. niższe i  mniejszą liczbę szpitalnych łóżek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH