Świętokrzyskie: będzie trzeci konkurs na dyrektora pogotowia?

Wszystko wskazuje na to, że rozpisany zostanie trzeci konkurs na stanowisko dyrektora świętokrzyskiego pogotowia. Zarząd województwa unieważnił pierwsze postępowanie, nieważne okazuje się także drugie. Pracownicy pogotowia protestują.

W połowie października 2011 r. konkurs na stanowisko dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach wygrała p.o. dyrektora Marta Solnica.

Pokonała dwóch kontrkandydatów, ale jej kandydatury nie zaakceptował zarząd województwa świętokrzyskiego - przeciwny był m.in. odpowiedzialny za ochronę zdrowia wicemarszałek Grzegorz Świercz. Miał on głosować przeciwko Marcie Solnicy z powodu nieprawidłowości, jakie miały miejsce w pogotowiu, zgłaszał również zastrzeżenia do zawieranych przez nią umów na transport ze szpitalami. Ogłoszono zatem drugi konkurs, który tydzień temu ponownie wygrała Marta Solnica.

Obecnie, jak informuje Gazeta Wyborcza, Grzegorz Świercz chce unieważnić wyniki drugiego konkursu, opierając się na opinii prawników. Wniosek w tej sprawie ma zostać zgłoszony na zarządzie województwa w przyszłym tygodniu.

Powodem jest odwołanie jednego z kandydatów na szefa pogotowia - Pawła Strząbały, dyrektora wydziału centrum zdrowia publicznego w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. Wcześniej komisja nie dopuściła go do rozmów kwalifikacyjnych, ponieważ, jej zdaniem, nie spełniał wymagań. Chodziło o doświadczenie w pracy na kierowniczym stanowisku - komisja wymagała 5-letniego stażu.

Tymczasem, zgodnie z prawem, kandydat równie dobrze może przepracować trzy lata i mieć ukończone studia podyplomowe z zarządzania ochroną zdrowia. I te warunek Strząbała spełniał. Prawnicy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego stwierdzili, że komisja konkursowa nie mogła nie dopuścić go do rozmów i tym samym drugi konkurs jest nieważny. Doradzili też zarządowi województwa ogłoszenie trzeciego naboru.

Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się pracownicy pogotowia. Mają wątpliwości, czy to zarząd województwa powinien decydować o unieważnieniu konkursu i twierdzą, że Paweł Strząbała powinien złożyć odwołanie do komisji, a nie do zarządu.

Wicemarszałek Świercz jest natomiast przekonany, że to komisja popełniła błąd wykluczając kandydata, który spełniał wymagania. Dodaje również, że będzie wnioskował o powołanie nowej. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH