Świętokrzyskie: ArtMedik nowym właścicielem Szpitala Kieleckiego

Kielecka spółka ArtMedik będzie nowym właścicielem Szpitala Kieleckiego im. św. Aleksandra - poinformował w czwartek (20 października) prezydent miasta Wojciech Lubawski. Spółka prowadzi już, wydzierżawiony od starostwa na 40 lat, szpital w Jędrzejowie (Świętokrzyskie).

- Umowa prywatyzacyjna zostanie podpisana prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Do tego czasu nie mogę ujawnić żadnych szczegółów uzgodnionej transakcji - oświadczył w czwartek (20 października) Wojciech Lubawski, prezydent Kielc. Kielecka lecznica jest spółką miejską od 2006 roku. Władze miasta zdecydowały o sprzedaży udziałów placówki, bo uważają, że nie będą w stanie jej utrzymać i inwestować w jej rozwój.

Według Lubawskiego, szpital jest w dobrej kondycji finansowej, ale dokapitalizowanie jest konieczne, by za dwa lata nie ogłosić jego bankructwa. Propozycję prywatyzacji szpitala złożyło sześć firm, w II etapie pozostały dwie  (ArtMedik i firma Arion-Med z Lublina). Czynnikiem decydującym o wyborze oferenta miała być wartość obiecanych inwestycji. Prezydent spodziewał się, że będzie to co najmniej 20-30 mln zł.

W czerwcu br. kieleccy radni podjęli uchwałę zezwalającą władzom miasta na sprzedaż udziałów szpitala. Potem zgodzili się na możliwość przekazania udziałów - w formie darowizny - samorządowi woj. świętokrzyskiego. Według planów zarządu województwa, lecznica mogłaby stać się zapleczem klinicznym dla wydziału lekarskiego, który w przyszłości ma powstać na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Chęć przejęcia szpitala deklarował wielokrotnie w imieniu samorządu wojewódzkiego marszałek województwa Adam Jarubas. Zdaniem Lubawskiego, Jarubas nie chciał jednak przejęcia szpitala, a jedynie "sięgnięcia po elektorat kielecki". Ponieważ porozumienie między marszałkiem i władzami Kielc nie doszło do skutku, zdecydowano o sprzedaży udziałów w trybie komercyjnym.

Większość pracowników Szpitala Kieleckiego sprzeciwiła się - w zorganizowanym w placówce referendum - sprzedaży udziałów lecznicy prywatnemu inwestorowi, a poparło przekazanie placówki samorządowi województwa.

W związku z tą sprawą wiceprzewodniczący Polskiej Partii Pracy Mariusz Olszewski zapowiadał zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania rady miejskiej w Kielcach. Twierdził, że wielu kielczan przeciwnych jest procesowi prywatyzacyjnemu szpitala.

Wojciech Lubawski uważa, że Olszewskim kierowały względy kampanii wyborczej. - Dzisiaj ta inicjatywa już go nie interesuje, bo już po wyborach - powiedział w czwartek (20 października) prezydent Kielc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH