Świętokrzyskie: ArtMedik kupił udziały Szpitala Kieleckiego

Spółka ArtMedik kupiła w środę (9 listopada) od władz Kielc 100 proc. udziałów Szpitala Kieleckiego. Nowy właściciel zadeklarował inwestycje za ponad 31 mln zł i zapowiedział stworzenie m.in. nowoczesnej pracowni bezinwazyjnego usuwania guzów macicy.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski powiedział na konferencji prasowej po podpisaniu aktu notarialnego, że o wyborze ArtMedik zdecydowała wysokość nakładów na inwestycje zadeklarowana przez firmę - 31,7 mln zł (konkurent - Arion-Med - oferował 21,5 mln zł) i gwarancja, że w ciągu 36 miesięcy nie zmniejszy stanu zatrudnienia.

Prezydent zaznaczył, że właścicielem nieruchomości nadal jest miasto, które dzierżawi teren szpitalowi. Według niego szpital jest w dobrej kondycji finansowej, ale dokapitalizowanie jest konieczne.

Pełnomocnik zarządu ArtMedik Robert Franczak zapowiedział rozbudowę szpitala. Powstać ma nowoczesny blok operacyjny i zaplecze diagnostyczne z nowoczesną pracownią tomografii i rezonansu oraz bezinwazyjnego usuwania guzów macicy. Harmonogram zakłada zakończenie inwestycji do 2018 roku, ale firma liczy na to, że uda się je wykonać do 2013 roku.

Przeciwko sprzedaży udziałów szpitala w trybie komercyjnym protestowała część pracowników lecznicy.

- Nie chcemy konfliktów i liczymy, że nowy właściciel będzie chciał z nami rozmawiać o funkcjonowaniu szpitala - powiedziała w środę (9 listopada) szefowa Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Elżbieta Bremer.

Przypomnijmy, że w czerwcu kieleccy radni podjęli uchwałę zezwalającą władzom miasta na sprzedaż udziałów szpitala. W innej uchwale zgodzili się na możliwość przekazania udziałów - w formie darowizny - samorządowi województwa świętokrzyskiego. Zarząd województwa miał plan, by lecznica stała się zapleczem klinicznym dla wydziału lekarskiego, który w przyszłości ma powstać na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.

Chęć przejęcia szpitala deklarował wielokrotnie w imieniu samorządu wojewódzkiego marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas (PSL). Porozumienie między marszałkiem i władzami Kielc nie doszło jednak do skutku.

Szpital Kielecki to druga lecznica, której właścicielem jest ArtMedik. Od lipca 2008 roku spółka zarządza lecznicą w Jędrzejowie. W tym czasie powstał tam nowy budynek, w którym funkcjonować ma m.in. hospicjum, dokończono budowę bloku operacyjnego, rozbudowano i wyposażono szpitalny oddział ratunkowy, powstała pracownia tomografii i cyfrowa pracownia RTG.

Szpital Kielecki św. Aleksandra to najstarsza lecznica w Kielcach - powstał na początku XIX wieku. Leczy pacjentów na oddziałach: anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgicznym, ginekologiczno-położniczym, neonatologicznym i wewnętrznym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH