Wszystko wskazuje na to, że rok 2010 będzie dla świętokrzyskiej ochrony zdrowia bardzo trudny: województwo zaliczane do biedniejszych, znów straci na algorytmie podziału środków na leczenie, w którym jeden z parametrów wiąże się z przeciętnym dochodem na gospodarstwo domowe.

Dyrektorzy szpitali mieli nadzieję, że podział pieniędzy pomiędzy poszczególne oddziały Funduszu będzie się w przyszłym roku odbywał na podstawie liczby mieszkańców danego województwa. Takie rozwiązanie zapowiadał miesiąc temu w Kielcach wiceminister zdrowia Jakub Szulc. Tymczasem okazuje się, że Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ otrzyma w 2010 r. 1,7 mld zł. To wprawdzie o 30 mln zł więcej niż w br., ale jednocześnie na oddział spadły nowe zadania: np. od lipca br. musi samodzielnie finansować kosztowną transplantologię.

- Liczyliśmy, że w nowym budżecie będzie więcej o 150 mln zł. Pomogłoby to zlikwidować problem nadwykonań w szpitalach i zwiększyć dostępność do lekarzy specjalistów - mówi Gazecie Wyborczej Beata Szczepanek, rzecznik ŚOW NFZ.

Już w tym roku Fundusz nie był w stanie zapłacić za wszystkich pacjentów, których w pierwszym półroczu przyjęły szpitale. A w drugim półroczu lepiej nie będzie. Niedawno dyrektorzy szpitali dowiedzieli się, że po wykorzystaniu kontraktu mogą przejmować pacjentów tylko w przypadkach zagrożenia życia.
To oznacza, że pacjenci będą musieli szukać pomocy poza województwem, bo ściśle określone limity nie pozwolą na ich leczenie.

Rada społeczna ŚOW NFZ wystosowała protest przeciw takiemu finansowaniu ochrony zdrowia. Zaalarmowała, że niskie nakłady finansowe kierowane do województwa świętokrzyskiego „spowodują w roku 2010 zagrożenie zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, zadłużanie się placówek medycznych, narastanie postaw rewindykacyjnych pracowników zakładów opieki medycznej”. W piśmie apeluje do ministra zdrowia i prezesa NFZ o „systemowe uregulowanie wyżej wymienionych problemów”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH