Świętokrzyski NFZ policzył: najdroższe leczenie pacjentów onkologicznych

W województwie świętokrzyskim leczono 284 pacjentów, których całościowy koszt terapii przekraczał 100 tys. zł. Najwięcej pieniędzy (około 6,655 mln zł) Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ wydał na pacjentów z rozpoznaniem "przewlekła białaczka szpikowa" - wynika z analizy kosztów leczenia w 2011 roku udostępnionej przez świętokrzyski Fundusz portalowi rynekzdrowia.pl.

W województwie świętokrzyskim wśród pacjentów, których koszt leczenia leczenie przekroczył 100 tys. zł najwięcej było kielczan (54), mieszkańców powiatów kieleckiego (45), jędrzejowskiego (23) oraz ostrowieckiego (22).

Jeśli chodzi o indywidualnych pacjentów, to najdroższa okazała się terapia 37-latka, która kosztowała 922 tys. zł, z czego zdecydowana większość to była chemioterapia. Na kolejnych miejscach była osoba urodzona w 2004 roku (527 tys. zł) oraz 1935 roku (468 tys. zł).

Jeśli chodzi o rodzaj schorzeń, to NFZ najwięcej zapłacił za leczenie przewlekłej białaczki szpikowej - około 6,655 mln zł. Na dalszych miejscach jest nowotwór złośliwy nerki (2,064 mln zł), ostra białaczka szpikowa (1,938 mln zł), ostra niewydolność oddechowa (1,757 mln zł) oraz cykle chemioterapii nowotworów (902 tys. zł).

Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, najdroższe w regionie jest leczenie pacjentów onkologicznych. Jak tłumaczy najnowocześniejsze metody są kosztowne, a poza tym pacjenci są długo leczeni. Przypomina, że leczenie nie kończy się po miesiącu, często trwa do końca życia pacjenta.

Wyniki analizy NFZ w województwie świętokrzyskim nieco odbiegają od średniej krajowej. Z ogólnopolskiego raportu NFZ, do którego dotarł portal rynekzdrowia.pl, wynika, że do terapii najbardziej kosztochłonnych w skali kraju zalicza się leczenie chorób rzadkich o podłożu genetycznym. Ponadto w grupie najbardziej kosztownych przypadków znalazło się leczenie następstw ciężkich urazów i zakażeń.

Na czele najbardziej kosztownych terapii w 2011 roku, w skali kraju, w zestawieniu NFZ znalazła się mukopolisacharydoza typu II. Koszty leczenia szpitalnego ogółem dla tego rozpoznania wyniosły niemal 52,3 mln zł.

Czytaj. Raport NFZ: ile publicznych pieniędzy przeznaczamy na najdroższe terapie

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH