Świdwin: Starostwo kupi spółkę dzierżawiącą szpital powiatowy w Połczynie-Zdroju Świdwin: Starostwo kupi spółkę dzierżawiącą szpital powiatowy w Połczynie-Zdroju. Fot. Andrzej Wawok/PTWP

Zarząd powiatu świdwińskiego ma zgodę radnych na kupno 100 proc. udziałów spółki "Przyjazny Szpital", dzierżawcy szpitala powiatowego w Połczynie-Zdroju. Transakcja ma nie dopuścić do przerwania działalności placówki.

Prywatna spółka "Przyjazny Szpital" w Połczynie-Zdroju na podstawie umowy podpisanej z zarządem powiatu świdwińskiego od 15 września 2014 r. dzierżawi połczyński szpital wraz z przychodniami, świadcząc w nich usługi lecznicze w ramach kontraktu z NFZ. Miesięczny czynsz to ponad 32 tys. zł. Umowa została zawarta na 30 lat.

Właściciele spółki już we wrześniu ubiegłego roku sygnalizowali zarządowi powiatu chęć sprzedaży co najmniej pakietu większościowego. Rada powiatu podjęła wówczas uchwałę w sprawie wyrażenia woli przystąpienia powiatu do spółki. Teraz zgodziła się większością głosów na nabycie 100 proc. udziałów w "Przyjaznym Szpitalu".

- Właściciele złożyli zarządowi powiatu propozycję sprzedaży 100 proc. udziałów lub nie mniej niż 76 proc. za tę samą cenę, która została wynegocjowana ostatecznie na 696 tys. zł. Pierwotna propozycja przekraczała milion złotych. Uznałem, że bezpieczniejsze jest kupno całości, niż mieć wspólnika z prawem do wniesienia sprzeciwu. Spółka będzie nasza. My będziemy za wszystko odpowiadali - poinformował PAP starosta świdwiński Mirosław Majka.

Podkreślił, że obecni właściciele spółki (zmieniali się przez ponad trzy lata dzierżawy) "nie chcą już dłużej jej prowadzić". Powiat, kupując udziały w "Przyjaznym Szpitalu", nie dopuści do zaprzestania jego działalności leczniczej.

- Gdyby nie doszło do zgody na kupno udziałów w spółce, to zarząd spółki chciał wypowiedzieć umowę dzierżawy. Groziło nam zaprzestanie działalności szpitala. W dobrej sytuacji na trzy, cztery miesiące. Trzeba byłoby przeprowadzić pełną procedurę rejestracji nowego podmiotu leczniczego. Spełnić liczne wymogi, by znaleźć się w rejestrze wojewody - doprecyzował Roman Kozubek ze starostwa świdwińskiego.

Jak poinformował starosta, w przyszłym tygodniu planowane jest spotkanie finalizujące umowę. - Chciałbym, aby spółka jeszcze na starych zasadach trwała do końca czerwca, bo od 1 lipca zmieniają się zasady dotyczące ryczałtu dla podmiotów leczniczych. Wolałbym, aby obowiązywał nas już tylko ten nowy. To jest jeszcze do uzgodnienia z obecnymi właścicielami spółki - przyznał Majka, dodając, że powiat musi też przygotować połowę kwoty, którą ma zapłacić za udziały. Reszta ma być uiszczona w przyszłym roku.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH