Szpital Wojewódzki w Suwałkach otrzyma z funduszy unijnych 12 mln złotych na remont dwóch oddziałów: chirurgii i intensywnej terapii.

– Są to środki z dwóch projektów w ramach programu współpracy transgranicznej Polska-Litwa. Pierwszy, we współpracy ze szpitalem w Mariampolu, pozwoli nam dostosować do wymogów unijnych i wyposażyć w nowoczesny sprzęt oddział chirurgiczny, drugi zaś, w którym udział wzięły po cztery szpitale polskie i litewskie, na unowocześnienie i remont oddziału intensywnej terapii – wyjaśnia Grzegorz Gałązka, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach.

Nie tylko Szpital Wojewódzki w Suwałkach skorzysta z unijnego wsparcia. Pieniądze trafią jeszcze do Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku, Szpitala Powiatowego w Augustowie oraz Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Suwałkach – informuje Gazeta Wyborcza.

Na Litwie pomoc pieniężna trafi do szpitala w Mariampolu, szpitala w Łoździejach, szpitala w Wyłkowyszkach oraz Stacji Pogotowia Ratunkowego w Wyłkowyszkach. Poza wsparciem finansowym projekt ma na celu wymianę doświadczeń pomiędzy szpitalami w Polsce i na Litwie. Zaplanowane zostały seminaria dla lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników placówki.

Dla szpitala fundusze unijne są duży wsparciem. Już od kilku lat placówka boryka się bowiem z 40 mln długiem. Jak twierdzi dyrektor pieniądze z dotacji zapoczątkują restrukturyzację.

– Dzięki tym pieniądzom będziemy mogli znacznie poprawić jakość leczenia pacjentów i zapewnić im lepszy komfort, choćby dzięki zapewnieniu dwuosobowych sal. Myślę, że poprawi to też naszą atrakcyjność w ubieganiu się o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia – uważa dyrektor Gałązka. – Próbujemy wyjść z kłopotów, ale nie da się tego zrobić . Sytuacja wymaga od nas zdecydowanych posunięć. Jest gotowy program restrukturyzacji, mam nadzieję, że do 2010 roku uzyskamy szansę na samofinansowanie.

Remonty w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach ruszą w ciągu pół roku i potrwają około 16 miesięcy na oddziale chirurgii i 2,5 roku na oddziale intensywnej terapii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH