W 1908 założyło go Stowarzyszenie Miłosierdzia Ewangelicko-Augsburskiego. Od 1946 do 1989 r. był dostępny tylko dla pracowników resortu spraw wewnętrznych. Od października 2001 r. funkcjonuje pod nazwą Zakładu Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dziś, 8 grudnia, w Łodzi przy ul. Północnej fetują setne urodziny...

W 2007 r. szpital po raz pierwszy od dziesięciu lat zakończył działalność na tzw. plusie. szpitalowi notując ok. 2 mln zł nadwyżki. Jak twierdzi Robert Starzec, dyrektor ZOZ MSWiA również i ten rok zostanie zamknięty podobnym wynikiem. Teraz dodatni wynik ma się powtórzyć.

– Przez ostatnich kilkanaście miesięcy udało nam się wiele osiągnąć – mówił Polsce Dziennikowi Łódzkiemu dyrektor Starzec. – Dostaliśmy duże dotacje z ministerstwa, prawie 7 milionów złotych. Z tego 2,5 mln zł poszło na remonty, a 4,5 na sprzęt medyczny, między innymi na tomograf komputerowy...

W szpitalu wyremontowano oddział chirurgiczny. Niebawem zostanie doń przyłączony, jedyny w województwie, oddział chirurgi naczyniowej. Od stycznia 2009 r. będzie przyjmował pacjentów z najbardziej złożonymi przypadkami chorób układu krążenia.

A przypomnijmy, że jeszcze wiosną 2007 r. miał 47 mln zł zadłużenia (przede wszystkim wobec ZUS i dostawców energii oraz materiałów medycznych niezbędnych dla statutowej działalności) wzrastającego co miesiąc o 400-600 tys. zł.

Zdaniem Roberta Starca szpitalowi udało się wyjść na prostą dzięki temu, że program restrukturyzacyjny został zaakceptowany przez załogę. Ta zgodziła się, że należne jej podwyżki będą udzielane stopniowo. Dyrektor Starzec Jego poprzednik chciał restrukturyzować szpital poprzez zwalnianie pracowników i zamykanie niektórych oddziałów. Starzec zawarł porozumienie z załogą. Nie zwolnił ani jednego ze sto parudziesięciu lekarzy, ani nie zamykał oddziałów. Zyskał tzw. spokój społeczny, w ub. roku nie miał strajków lekarzy, choć wokół trwały protesty. Zaproponował podwyżkę dla każdej grupy zawodowej w czterech ratach – o 10 proc. co kwartał i obiecał, że jeśli pozwolą ku temu warunki, to podwyżki będą wyższe od planowanych.

Po zakończeniu procesu restrukturyzacji łódzkiego szpitala MSWiA możliwe jest umorzenie częśći zobowiązań, przede wszystkim względem ZUS.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH