Studia MBA z zarządzania ochroną zdrowia - pęd ku tej wiedzy już minął? W wielu krajach uzyskanie dyplomu ukończenia studiów MBA, to powód do dumy absolwenta i zapowiedź sukcesów w karierze zawodowej. U nas korzyści wynikające z ukończenia studiów MBA z zarządzania ochroną zdrowia nie są tak oczywiste.

Studia podyplomowe MBA (Master of Business Administration) są uważane za przepustkę do kariery dla ludzi z menedżerskimi ambicjami. Umiejętność zarządzania placówkami medycznymi poparta posiadaniem dyplom MBA, to oczywisty powód do dumy dla absolwenta takich studiów. Ale...

Jak się jednak, wydaje boom na studia podyplomowe o specjalności zarządzanie w ochronie zdrowia już minął.

Tłoku nie widać, a uczelnie modyfikują programy, by przyciągnąć potencjalnych studentów i uzależniają rozpoczęcie zajęć od liczby chętnych. Wyścigu po dyplomy MBA nie ma, bo u nas studia te nie przekładają się na późniejsze profity.

Wielostopniowe kształcenie przyszłych menedżerów ochrony zdrowia, to edukacyjna zdobycz ostatniej dekady. Studia licencjackie i magisterskie na kierunku zdrowie publiczne uruchomiono przy uczelniach administracyjnych i medycznych. Kształcenie podyplomowe i studia MBA – dotyczące zarządzania w ochronie zdrowia – wyczuwając koniunkturę, wprowadziły głównie szkoły biznesowe.

Jest w czym wybierać
Przyznać trzeba, że ofert kształcenia podyplomowego na polskim rynku edukacyjnym jest już sporo. Wystarczy wpisać frazę „MBA w ochronie zdrowia” w jakiejkolwiek wyszukiwarce internetowej, by uzyskać informacje o programach MBA i uczelniach, które je oferują. Można zdobyć dyplom MBA w Krakowskiej Szkole Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, w warszawskiej Akademii Leona Koźmińskiego czy w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego w Warszawie.

To, oczywiście, tylko przykłady. Nie ma praktycznie dużego miasta wojewódzkiego, w którym wyższe uczelnie nie proponowałyby studiów podyplomowych z zakresu zarządzania placówkami medycznymi i dyplomu MBA. Jedne uczelnie prowadzą takie studia samodzielnie, inne z zagranicznymi partnerami, np. we współpracy z uniwersytetami amerykańskimi, niemieckimi czy francuskimi.

Można wybierać w programach, których cena zależy m.in. od języka wykładowego. Wiadomo – studia po polsku będą zdecydowanie tańsze od tych, na których językiem wykładowym jest angielski, a w trakcie nauki organizatorzy przewidzieli w dodatku wyjazdy studyjne do kraju partnera, z którym program MBA realizują. Te mogą kosztować nawet 90 tys. złotych. Czas trwania też bywa różny: od 1,5 roku do trzech lat.

Zdecydowana większość uczelni wymaga od kandydatów dyplomu magisterskiego oraz co najmniej dwóch lat praktyki zawodowej (najlepiej na stanowisku kierowniczym).

Moduły szkoleniowe

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH