Łódzki Oddział NFZ wykrył, że stomatolodzy przyjmowali pacjentów w tych samych godzinach w różnych przychodniach.

Wykryła to tzw. komputerowa konfrontacja harmonogramów pracy lekarzy. Fundusz przyjrzał się ponad 2 tys. umów na leczenie stomatologiczne. Aż w 622 przypadkach nakładają się czasy pracy lekarzy, którzy – jak wynika z owych konfrontacji - w tych samych godzinach leczą zęby w różnych gabinetach.

- Chodzi o to, żeby w naszych ofertach były uczciwe zapisy, a harmonogramy pracy lekarzy były zgodne z deklaracją świadczeniodawców – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Beata Aszkielaniec, rzecznik prasowy łódzkiego NFZ. – Ten sam lekarz nie może przecież przyjmować w tych samych godzinach w różnych miejscach. 

Zapytana o ewentualne konsekwencje takich praktyk, Beata Aszkielaniec odpowiedziała, że fundusz poprosił na początek świadczeniodawców o wyjaśnienie, dlaczego harmonogramy pracy tych samych lekarzy nakładają się.

- Jeżeli będą skutki finansowe dla NFZ wynikające z podawania nieprawdziwych danych w ofertach,  to rozwiążemy umowy i rozpiszemy nowy konkurs na świadczenie usług - zapewnia Beata Aszkielaniec. Dodaje, że jeżeli z winy świadczeniodawcy NFZ rozwiąże umowę, to świadczeniodawca ten zgodnie z prawem będzie pomijany przy następnych kontraktach. 

Łódzki NFZ zapewnia, że celem konfrontacji danych jest przede wszystkim identyfikacja faktycznych problemów w zakresie braku specjalistów na rynku. Stomatologia jest pierwszą specjalnością, którą skontrolowano.

Podobne wnioski NFZ wyciągnął z kontroli rehabilitacji - informuje Gazeta Wyborcza.  I znów wyszło na jaw, że ponad połowa przychodni w województwie ma pracowników, którzy w tym samym czasie pracują w kilku miejscach. Wszystkie przychodnie (w sumie 132 placówki rehabilitacyjne i 182 stomatologiczne), w których Fundusz stwierdził takie przypadki, będą proszone o wyjaśnienia. Jeśli nie będą w stanie udowodnić, że naprawdę pracują u nich lekarze, których dane zostały wysłane do Funduszu, mogą stracić kontrakt.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH