Stawiamy pytanie: czy chirurdzy powinni zarabiać więcej niż interniści? Zdaniem chirurgów, stres i odpowiedzialność jaka na nich spada podczas operacji są w większe niż w specjalnościach niezabiegowych.

Pytanie, które zdecydował się postawić portal rynekzdrowia.pl, wiąże się m. in. ze sprawą dr Ewy Kralkowskiej, ordynatora oddziału internistyczno-gastrologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Madurowicza w Łodzi.

Lekarka zarabiała, jak doniosła kilka dni temu Gazeta Wyborcza, o 2-4 tys. zł mniej od swoich kolegów, ordynatorów oddziałów zabiegowych.

Jej wysokie kwalifikacje: doktorat, specjalizacja drugiego stopnia z chorób wewnętrznych i toksykologii, podyplomowe studia w Paryżu, praca na stanowisku eksperta WHO, posła i wiceministra zdrowia oraz doskonałe wyniki finansowe oddziału nie przekonały dyrektora lecznicy, że tak duża różnica w uposażeniach jest bezzasadna.Dyrekcja szpitala uznała, że internista może zarabiać mniej niż chirurg na tym samym stanowisku.

Dr Ewa Kralkowska zwróciła się ostatecznie o rozstrzygnięcie do sądu, który przyznał jej rację, nie uwzględniając argumentacji dyrektora sugerującego, że praca chirurga jest bardziej odpowiedzialna od pracy internisty. Pani ordynator należy się odszkodowanie za naruszenie równego traktowania pracowników oraz pensja na poziomie średniej płacy ordynatorskiej.

Co o poziomie uposażenia internistów i chirurgów myślą sami zainteresowani?

Różnice? Tak - ale na kontraktach

Janusz Wyzgał jest nie tylko dyrektorem Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus - Centrum Leczenia Obrażeń w Warszawie (na 15 klinik zaledwie 4 to kliniki zachowawcze). Jest także lekarzem: profesorem nadzwyczajnym doktorem habilitowanym nauk medycznych, internistą, nefrologiem, transplantologiem i chirurgiem klinicznym. Realia pracy w szpitalu zna nie od dziś. I w przeciwieństwie do dyrektora łódzkiego szpitala im. Madurowicza nie uważa, że chirurg powinien zarabiać więcej od internisty.

- To prawda, że praca chirurga, który przy stole opracyjnym spędza wiele godzin, jest ciężka, ale to nie znaczy, że praca internisty, który może w tym samym czasie przyjąć dziesięciu pacjentów, jest lekka - mówi dyrektor Wyzgał w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl - W naszym szpitalu nie ma obecnie takich różnic płacowych: lekarze różnych specjalności mający podobne kwalifikacje i stanowiska zarabiają na tym samym poziomie. Wyjątkiem jest zespół chirurgów transplantologów, który otrzymuje tzw. premie transplantacyjne. To jednak osobna sprawa. Tak dzieje się wszędzie i to jest uczciwe. Wyższe uposażenia mają także anestezjolodzy, ale to także nic nadzwyczajnego. Nie tylko w Polsce, ale i na świecie lekarze tej deficytowej specjalności zarabiają więcej.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH