Starogard Gdański: szpital broni kontraktu na kardiologię

Na dysproporcje w nakładach finansowych na kardiologię między dużymi ośrodkami na Pomorzu a lecznicami z okolicznych powiatów zawraca uwagę kierownictwo Kociewskiego Centrum Zdrowia, które współpracuje z Pomorskimi Centrami Kardiologicznymi.

Przypomnijmy: dostały one 15 mln zł z NFZ dla swych placówek w powiatach. Dla oddziałów kardiologicznych Trójmiasta nie starczyło, grozi im likwidacja. Władze samorządowe Gdyni i Gdańska domagają się powtórzenia konkursów, co budzi sprzeciw świadczeniodawców w powiatach. 

W Starogardzie Gdańskimi od grudnia 2009 r. działa Kociewskie Centrum Zdrowia Spółka z o.o. powołana przez powiat na bazie Specjalistycznego Szpitala św. Jana w Starogardzie Gdańskim. Placówka prowadzi 27-łóżkowy oddział kardiologiczny i współpracuje z PCK SA.

„Żądanie unieważnienia konkursu czy rozwiązania zawartych umów jest dla nas szokujące, nie tylko w świetle aktualnego terytorialnego rozkładu finansowania świadczeń kardiologicznych, ale też dlatego, że dopuszcza jawne dyskryminowanie pacjentów w dostępie do ochrony zdrowia i życia w zależności od miejsca zamieszkania” – czytamy w stanowisku przesłanym we wtorek (14 grudnia) portalowi rynekzdrowia.pl.

„Nie jest dla nas zrozumiałe łączenie trudności szpitali trójmiejskich w uzyskaniu porozumienia z NFZ z powstaniem oddziału, który przyczynił się do znacznej poprawy sytuacji zdrowotnej mieszkańców Kociewia. Podkreślić należy, że konkursy na opiekę kardiologiczną miały charakter powiatowy, nie może być więc mowy o konkurencji między szpitalami Starogardu i Gdyni czy Gdańska” – czytamy dalej w piśmie podpisanym przez Beatę Ładyszkowską, prezesa zarządu Kociewskiego Centrum Zdrowia.

Jak wynika z załączonej tabeli, dotychczasowe środki były dziewięciokrotnie mniejsze, obecnie wynoszą 0,47 proc. nakładów przeznaczonych na kardiologię w szpitalach w wielkich miastach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH