Starachowice: załoga zadecyduje o porozumieniu z dyrekcją szpitala

Załoga starachowickiego szpitala powiatowego zdecyduje w piątek ( 12 października) czy podpisać porozumienie zaproponowane przez dyrekcję placówki podczas drugiej tury negocjacji. Są one prowadzone w ramach sporu zbiorowego, do którego przystąpiło pięć związków zawodowych.

Jak poinformowała dyrektor Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach Jolanta Kręcka, podczas drugiego spotkania ze związkami (9 października) przedstawiła swój projekt porozumienia. Odpowiada w nim na postulaty związków zawodowych dotyczące komunikowania z załogą. Zadeklarowała także, że na dyżury w szpitalu nie zostanie wprowadzona firma zewnętrzna - taki zamiar był zarzewiem konfliktu w starachowickiej lecznicy.

- Nie zgodziłam się jednak na zadeklarowanie, że w szpitalu w bliżej nieokreślonym czasie, nie będzie zmian stanu zatrudnienia. Jako obecny dyrektor lecznicy nie mogę podjąć takiej decyzji, aby nie blokować swoich działań lub działań swoich następców - wyjaśniła Kręcka.

Pięć reprezentujących pielęgniarki i położne związków zawodowych, które weszły w spór zbiorowy z dyrekcją szpitala, pozostawia załodze podjęcie decyzji o podpisaniu porozumienia.

- W propozycji porozumienia dyrektor zadeklarowała informowanie załogi o swoich działaniach. Nieprzestrzeganie podobnego porozumienia z 2006 r. było podstawą wejścia w spór zbiorowy. Dlatego to załoga zdecyduje czy podpisać porozumienie. Spotkanie, na którym dyrektor Kręcka przedstawi  swoją propozycję, jest zaplanowane na piątkowe popołudnie - poinformowała Przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w starachowickim szpitalu Wanda Gut.

Związki czekają także na decyzję zarządu powiatu w sprawie wniosku o odwołanie dyrektora lecznicy ze stanowiska, który został przekazany staroście starachowickiemu Andrzejowi Matyni trzy tygodnie temu. Zarząd starostwa powołał zespół, który ma zweryfikować zarzuty: dezinformację personelu, złe zarządzanie lecznicą i wprowadzanie do szpitala tzw. umów śmieciowych. Decyzja zapadnie około 20 października.

Od początku września dyrektor szpitala w Starachowicach prowadziła rozmowy z firmą, której chciała zlecić objęcie dyżurów w dni wolne. Jej zdaniem przyniosłoby to oszczędności w placówce, mającej 42 mln zł zadłużenia, ale wiązałoby się ze zwolnieniem z pracy 40 pielęgniarek.

Według związkowców każda z pielęgniarek straciłaby co najmniej 700 zł miesięcznego uposażenia, a docelowo zostałoby zwolnionych ok. 150 osób.

Starachowicki szpital powiatowy zatrudnia około 600 osób, z czego ponad 330 to personel pielęgniarski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH