Starachowice: teraz 16 sanitariuszek głoduje w szpitalu

W weekend do 16 wzrosła liczba sanitariuszek głodujących od środy w szpitalu w Starachowicach (Świętokrzyskie). Chcą tą drogą wymusić na dyrekcji zmianę decyzji o przekazaniu sprzątania zewnętrznej firmie.

W sobotę do głodujących dołączyły następne a w niedzielę – jeszcze cztery. Domagają się także odwołania dyrektor szpitala.

W powiecie starachowickim zbierane były w niedzielę podpisy pod apelem sanitariuszek o poparcie ich protestu.

‒ Przeciw bezprawnym działaniom dyrekcji szpitala, przeciw przedmiotowemu traktowaniu sanitariuszy szpitalnych-salowych ‒ powiedziała PAP jedna z głodujących, Kazimiera Tatarak z zakładowej Solidarności. 

Głodujące kobiety przechodzą systematycznie badania. Do tej pory ich stan zdrowia pozwalał kontynuować głodówkę. Sanitariuszki, które protestują, korzystają z dnia wolnego od pracy lub urlopu; mają nie jeść także wtedy, gdy powrócą do swych zajęć. 

Związki zawodowe w starachowickim szpitalu wystąpiły do zarządu powiatu z wnioskiem o odwołanie ze stanowiska dyrektor lecznicy, bo – jak twierdzą ‒ straciły do niej zaufanie. 

Zarząd ma się zająć pismem związkowców we wtorek. 

Sanitariuszki-szpitalne salowe, które przeszły odpowiednie przeszkolenie, domagają się m.in. pięcioletniej gwarancji zatrudnienia. Pod koniec września przez trzy dni okupowały pomieszczenie przed gabinetem dyrektorki. 

W umowie dyrekcji szpitala z konsorcjum, które od listopada będzie odpowiadać za sprzątanie lecznicy i jej otoczenia, zapisano dwuletnią gwarancję zatrudnienia, a także powrotu do pracy w starachowickim Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w przypadku rozwiązania umowy o pracę. 

Konsorcjum przejmie 70 osób zatrudnionych dotychczas w szpitalu. Dodatkowo zatrudni 10 osób pracujących w lecznicy na podstawie umowy-zlecenia lub umowy na czas określony. 

Szpital jest zadłużony na około 51 mln zł; przejęcie sprzątania przez firmę zewnętrzną ma przynieść oszczędności. 

To czwarty protest zorganizowany przez związkowców ze starachowickiego szpitala w ciągu ostatnich trzech lat. Pracownicy m.in. prowadzili głodówkę przeciw planom prywatyzacji placówki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH