Starachowice: referendum ws. przekształcenia szpitala

Pozostawienie szpitala w dotychczasowej formule Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej lub przekształcenie go w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością - taki wybór mają pracownicy szpitala w Starachowicach w odbywającym się w środę (2 października) referendum.

Choć ostateczną decyzję ws. przyszłości starachowickiego szpitala mają podjąć powiatowi radni, zarząd powiatu złożył wniosek o przeprowadzenie referendum wśród pracowników. - Chcemy, by wszystkie osoby uprawnione mogły zabrać w tej sprawie głos i żeby był on znany radzie - powiedział PAP starosta starachowicki Andrzej Matynia.

Obecnie dług szpitala to ponad 44 mln zł. Według władz powiatu nie powoduje to obecnie problemów z płynnością. - Nie spodziewamy się, że kłopoty będą za miesiąc czy rok, ale w dłuższej perspektywie, jeżeli zmiany nie zostaną wdrożone, możemy się spodziewać poważnych problemów, dlatego musimy działać już teraz - powiedział starosta.

Referendum zakończy się o 19.30. Do tego czasu pracownicy mają okazję wypowiedzieć się, jakie ich zdaniem powinny być dalsze losy szpitala. Mają do wyboru dwa warianty. Pierwszy zakłada pozostawienie szpitala w dotychczasowej formie. - Oczywiście uznając, że konieczny jest plan naprawczy, który umożliwi zakładowi w przyszłości poradzenie sobie z ciążącymi zobowiązaniami - powiedział Matynia.

Drugi wariant to przekształcenie szpitala w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością "przy założeniu, że również będą konieczne zmiany, ale w takiej sytuacji kredyt zostaje przejęty przez powiat starachowicki" - wyjaśnił starosta.

Dodał, że powiat zwróci się wówczas do ministra zdrowia o udzielenie dotacji. W takiej sytuacji spółka będzie zobowiązana płacić powiatowi czynsz dzierżawny z budynków, którymi dysponuje w takiej wysokości, w jakiej powiat spłacałby raty kredytu - powiedział Matynia. Wariant ten zakłada, że 100 proc. udziałów w nowo powstałej spółce posiadałby powiat starachowicki.

Starosta dodał, że formalnie referendum nie jest zobowiązujące dla radnych, ale chce on, żeby radni wiedzieli, czego chcą pracownicy szpitala.

W komisji ds. przeprowadzenia referendum zasiada m.in. czterech obserwatorów ze starostwa oraz przedstawiciele wszystkich sześciu związków zawodowych działających przy szpitalu. Oficjalne wyniki referendum będą znane najpóźniej w czwartek (3 października).

Historia starachowickiego szpitala sięga 1906 roku. W marcu 2009 roku otwarto nową siedzibę placówki, której budowa trwała 27 lat. PZOZ w Starachowicach dysponuje ok. 500 łóżkami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH