Starachowice: rada społeczna, lekarze i zarząd powiatu przeciwni odwołaniu dyrektor

Rada Społeczna Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach przyjęła stanowisko, w którym stwierdza, że nie ma podstaw do pozbawienia Jolanty Kręckiej funkcji dyrektora placówki. Wcześniej podobne stanowisko przyjął zarząd powiatu. Zwolnienia dyrektor domaga się związek zawodowy pielęgniarek.

Jak czytamy w stanowisku Rady Społecznej Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach (PZOZ), które w czwartek (25 października) zostało opublikowane na stronach starostwa "dyrektor zarządza zakładem, zapewniając jego rozwój i stabilizację finansową".

Rada podkreśla, że "Jolanta Kręcka, jako dyrektor zwiększyła wysokość kontraktu, rozszerzając przy tym zakres udzielanych świadczeń m. in. o kardiologię inwazyjną, leczenie udarów, reumatologię, opiekę paliatywną, onkologię, rehabilitację neurologiczną i dziecięcą". Rada przypomina też, że szpital uzyskał ministerialny certyfikat Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Podobne stanowisko przyjął wcześniej (16 października) zarząd powiatu starachowickiego. Samorząd przypominał także, że "związki zawodowe nie są podmiotem uprawnionym do wnioskowania o odwołanie dyrektora", natomiast takim podmiotem może być Rada Społeczna.

Zarząd powiatu stwierdził, że "w świetle zgromadzonego materiału oraz na podstawie posiadanej wiedzy, wynikającej z nadzoru nad PZOZ, żaden z zarzutów zawartych w piśmie związków zawodowych działających w tym zakładzie nie znalazł potwierdzenia".

Jak informuje portal Gazeta.pl w obronie szefowej szpitala wystąpiła część ordynatorów, którzy skierowali pismo do starosty. Orydnatorzy napisali w liście, że nie godzą się na "działania związków zawodowych zmierzające do usunięcia ze stanowiska dyrektor Jolanty Kręckiej". Ich zdaniem dzięki kilkuletniej pracy Kręckiej "szpital przekształcił się w jeden z wiodących zakładów opieki zdrowotnej nie tylko w skali województwa, ale także w kraju".

Przypomnijmy, że konflikt w starachowickim szpitalu trwa od początku września. Spowodowały go plany dyrektor, która chciała zatrudnić na dyżurach pracowników firmy zewnętrznej. Związki zawodowe wraz ze 120 członkami załogi szpitala pikietowały 20 września w starostwie powiatowym w Starachowicach, żądając odwołania dyrektor ze stanowiska, a później weszły z nią w spór zbiorowy.

W swojej propozycji porozumienia Kręcka wycofała się ze planów zatrudniania na dyżurach pracowników firmy zewnętrznej. Mimo to przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w starachowickiej lecznicy Wanda Gut nadal postulowała o usunięcie jej ze stanowiska dyrektora.

W liście do starostwa z 20 września związki zarzucały dyrektor m.in. złe zarządzanie placówką, brak rzetelnego dialogu z załogą szpitala, czy zamiar wprowadzenia "umów śmeciowych". Zarząd powiatu 16 października w oficjalnym stanowisku wszystkie te zarzuty uznał za bezzasadne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH