Starachowice: pielęgniarki żądają odwołania dyrektor szpitala, okupowały starostwo

Pielęgniarki ze starachowickiego szpitala okupowały w czwartek starostwo powiatowe. Żądają zwolnienia dyrektorki, która chce zlecić zewnętrznej firmie płatne dyżury.

W czwartek (20 września) do starachowickiego starostwa przybyła grupa około 120 przedstawicielek związków zawodowych działających w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.

Od początku września przekonują, że nawet 150 pielegniarek może stracić pracę, jeśli zewnętrzna firma przejmie pełnienie świątecznych i popołudniowych dyżurów. Zarzucają dyrekcji, że takie działanie to omijanie przepisów zakazujących umów śmieciowych w szpitalach.

Dyrektor placówki Jolanta Kręcka nie chce komentować protestu.

Jak poinformował Andrzej Matynia, starosta starachowicki, około południa delegacja kilkunastu osób zostawiła jemu i jego zastępcy dwa pisma żądające zwolnienia dyrektorki szpitala.

- Pierwsze pismo z żądaniem odwołania dyrekcji szpitala jest kierowane do zarządu powiatu, drugie do rady społecznej szpitala. Zarząd powiatu przeanalizuje petycję we wtorek. Obiecałem również, że pismo kierowane do rady społecznej szpitala przekażemy, aby mogło być ono rozpatrzone na najbliższym spotkaniu rady - powiedział Matynia.

Zadeklarował też, że jeśli będzie taka potrzeba, na rozmowy zostaną wezwane przedstawicielki pielęgniarek i dyrekcję szpitala. Starostwo chce merytorycznie sprawdzić wszystkie zarzuty stawiane dyrekcji.

Obietnice nie wystarczyły pielęgniarkom. Po delegacji do urzędu przybyła grupa około 120 przedstawicielek działających w szpitalu związków zawodowych. Zapowiedziały, że nie wyjdą od starosty, dopóki ten nie zwolni dyrektorki.

- Oczekujemy natychmiastowego podjęcia decyzji. Chodzi nam już nie tylko o zatrudnienie firmy zewnętrznej. Pismo, które otrzymał starostwa wskazuje na utratę braku zaufania do dyrektor Kręckiej, która podaje nam sprzeczne informacje. Dyrektor wprowadza do szpitala umowy śmieciowe, próbowała odebrać nam prawa wynikające z ustawy o działalności leczniczej - mówiła Wanda Gut, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w lecznicy.

Po wezwaniu przez starostę policji, pielęgniarki zdecydowały po godzinie 15.30, że opuszczą starostwo. Zaczekają do wtorku (25 września) na decyzję władz powiatu. Nie wykluczyły akcji strajkowej, jeśli dojdzie do zwolnień białego personelu. Dyrektor szpitala nie chce komentować czwartkowego protestu.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH