Starachowice: negocjacje związkowców i dyrekcji szpitala

W przyszłą środę (10 października) odbędzie się kolejna tura negocjacji w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach między związkami zawodowymi, reprezentującymi pielęgniarki i położne, a dyrekcją placówki. Rozmowy rozpoczęły się w czwartek (4 października).

Jak poinformowała dyrektor szpitala Jolanta Kręcka, pierwsze spotkanie polegało na przedstawieniu i rozwinięciu postulatów przedstawionych przez związki zawodowe reprezentujące pielęgniarki i położne ze starachowickiej lecznicy. - Rozpoczęliśmy negocjacje, które będą kontynuowane w przyszłą środę. Na razie nie można jeszcze powiedzieć nic o kierunku, w którym pójdą rozmowy. Obydwie strony chcą negocjować - powiedziała Kręcka.

Przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w szpitalu, Wanda Gut, powiedziała, że do środy związki nie będą informować o przebiegu rozmów. Dodała, że po następnym spotkaniu oczekują więcej konkretnych ustaleń.

W spór zbiorowy z dyrekcją szpitala weszło pięć związków działających w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Zarzucają Jolancie Kręckiej przede wszystkim łamanie porozumienia z 2006 r., zgodnie z którym zarządzający szpitalem jest zobowiązany do informowania i konsultowania ze związkami zmian warunków zatrudnienia. Dojdzie do nich, jeśli płatne dyżury w dni wolne od pracy zostaną zlecone firmie zewnętrznej.

Związki zarzucają dyr. Kręckiej także dezinformację personelu, złe zarządzanie lecznicą i wprowadzanie do szpitala tzw. umów śmieciowych. Te zarzuty znalazły się we wniosku związków o odwołanie dyrektor lecznicy, który został przekazany staroście starachowickiemu Andrzejowi Matyni dwa tygodnie temu. Zarząd starostwa powołał zespół, który ma zweryfikować zarzuty. Na odpowiedź na wniosek związkowców ma miesiąc.

Od początku września dyrektor szpitala w Starachowicach prowadzi rozmowy z firmą, której chce zlecić objęcie dyżurów w dni wolne. Jej zdaniem przyniesie to oszczędności w placówce, mającej 42 mln zł zadłużenia, choć nie obędzie się bez zwolnienia 40 osób.

Według związkowców każda z pielęgniarek straci co najmniej 700 zł miesięcznego uposażenia, a docelowo zostanie zwolnionych ok. 150 osób. Starachowicki szpital powiatowy zatrudnia ok. 600 osób, z czego ponad 330 to personel pielęgniarski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH