Starachowice: dyrektorka szpitala zostaje

Zarząd powiatu starachowickiego odrzucił wniosek związków zawodowych, które domagały się odwołania dyrektor szpitala.

20 sanitariuszek prowadzi protest głodowy w  Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Nie zgadzają się na przekazanie sprzątania w lecznicy zewnętrznej firmie, chcą też odwołania dyrektora placówki. Trwający od tygodnia protest popierają wszystkie związki zawodowe w szpitalu.

Związki zawodowe wystąpiły w 14 października do zarządu powiatu z wnioskiem o odwołanie ze stanowiska dyrektor lecznicy Jolanty Kręckiej, bo „straciły do niej zaufanie”.

– Zarząd stoi na stanowisku, że dokument nie spełnia wymogów formalnych. Związki zawodowe nie mają kompetencji składania wniosków o odwołanie dyrektora – powiedział Andrzej Matynia, zarządu starosta starachowicki.

Jak poinformowała Kazimira Tatarak z zakładowej Solidarności, sanitariuszki nie wykluczają zaostrzenia protestu poprzez odejście od łóżek pacjentów. Z głodówki zrezygnowało 10 osób.

– Kobiety gorzej się poczuły i pojechały do domów. Swoją rolę odegrało też narastające zdenerwowanie kobiet – powiedziała Tatarak.

Sanitariuszki rozpoczęły głodówkę 13 października. Protestujące korzystają z dnia wolnego od pracy lub urlopu. Przyjmują jedynie płyny, mają nie jeść także wtedy, gdy powrócą do swych zajęć. Kobiety przechodzą systematycznie badania lekarskie.

Protestujące zebrały ok. 3 tys. podpisów mieszkańców powiatu starachowickiego pod apelem o poparcie ich „protestu przeciw bezprawnym działaniom dyrekcji szpitala przeciw przedmiotowemu traktowaniu sanitariuszy szpitalnych”.

Sanitariuszki – szpitalne salowe, które przeszły odpowiednie przeszkolenie – domagają się m.in. pięcioletniej gwarancji zatrudnienia. Pod koniec września przez trzy dni okupowały pomieszczenie przed gabinetem dyrektorki.

W umowie dyrekcji szpitala z konsorcjum, które od listopada będzie odpowiadać za sprzątanie lecznicy i jej otoczenia, zapisano dwuletnią gwarancję zatrudnienia, a także powrotu do pracy w starachowickim Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

Konsorcjum przejmie 70 osób zatrudnionych dotychczas w szpitalu. Dodatkowo zatrudni 10 osób pracujących w lecznicy na podstawie umowy-zlecenia lub umowy na czas określony.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH