Stany nagłe: furtka ułatwiająca szpitalom dostęp do pieniędzy NFZ? FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Szpitale znalazły sposób na NFZ. Jeśli w ramach kontraktu przyjmą pacjenta jako nagły przypadek, Fundusz szybciej zwraca pieniądze za świadczenie. Przy takiej kwalifikacji próbują też szukać uzasadnienia dla zapłaty nawet, gdy szpital nie ma kontraktu.

Szpital Pro Familia w Łodzi nie ma podpisanego kontraktu z NFZ, lecz przyjmuje na porodówce pacjentki w nagłych przypadkach. Od października 2015 r. odebrano tam 500 porodów. Szpital wystąpił do NFZ o zwrot kosztów. Pro Familia twierdzi, iż działa zgodnie z prawem i zapewnia, że nie będzie żądać od swoich pacjentek pieniędzy za porody, bo za nie - jako przypadki nagłe - powinien zapłacić NFZ.

Placówka powołuje się na art. 19 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zdaniem szpitala wynika z niego, że świadczeniodawca, który nie zawarł umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, ma prawo do wynagrodzenia za procedury wykonane u pacjenta w stanie nagłym.

- Jeśli wnioski o zwrot kosztów nie zostaną przyjęte przez NFZ, szpital będzie wstępować na drogę przedsądową, a gdy zajdzie potrzeba podejmie dalsze kroki - zapowiada Aneta Juśkiewicz, rzeczniczka Pro Familii w Łodzi.

Dodaje: - Chcemy by NFZ zapłacił nam za każdy poród, tyle ile płaci innym szpitalom, czyli 2.200 zł. Zabiegamy także, by Fundusz spojrzał na nas łaskawym okiem i rozpisał konkurs.

NFZ weryfikuje
Tymczasem NFZ ma ważne kontrakty z pięcioma placówki medycznymi w Łodzi i twierdzi, że potrzeby kobiet ciężarnych w dostępie do opieki medycznej są całkowicie zabezpieczone.

Rzecznik prasowy Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Anna Leder podkreśla, że to szpitale z doświadczeniem, potencjałem i zapleczem, placówki kliniczne. Zapewniają one, zarówno ciężarnym, jak i noworodkom, opiekę na najwyższym poziomie referencyjnym.

- W szpitalu wojewódzkim „Madurowiczu” przyszło na świat kolejno dwoje dzieci urodzonych przez kobietę z przeszczepionym sercem. To pierwszy taki przypadek w Polsce, a ósmy na świecie. W tym samym szpitalu miał także miejsce pierwszy przypadek urodzenia zdrowego dziecka przez pacjentkę chorą na mielofibrozę, czyli niezwykle rzadki nowotwór, który dotyka raczej osoby po 60. r.ż.- wylicza Anna Leder.

Ostatni duży konkurs ofert, podczas którego ustaliła się mapa placówek zdrowia w Łódzkiem był w roku 2011. Od tamtego czasu umowy są aneksowane zgodnie z ustawą - dotychczasowe zostały w grudniu 2015 r. przedłużone do 30 czerwca 2016 r.

NFZ otrzymał wnioski ze szpitala Pro Familia i weryfikuje, czy porody jakie odbierał szpital faktycznie były nagłe, a ciężarna, gdy rozpoczęła się akcja porodowa, nie miałaby bliżej do innego szpitala, który posiada kontrakt z NFZ.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH