Sprawozdania finansowe szpitali za 2012 r. - będzie strata czy przekształcenie?

Przygotowując sprawozdania finansowe za 2012 r., szpitale powinny przyjąć założenie o kontynuacji działania lub o braku kontynuacji w dotychczasowej formule SP ZOZ i przekształceniu.

Jak wskazuje Dziennik Gazeta Prawna, zgodnie z przepisami w ciągu trzech miesięcy po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego właściciel SP ZOZ będzie musiał pokryć stratę.

Do tej pory szpitale przyjmowały, że pokryją straty z przychodów przyszłych okresów. Samorządy mogą też wybrać przekształcenie SP ZOZ w spółkę prawa handlowego.

Eksperci wskazują, że przepisy nakazują zatwierdzanie sprawozdań, wyznaczają terminy, ale nie przewidują sankcji. Inni uważają jednak, iż przepisy są jasne, a ich ominięcie niemożliwe. Straty szpitali powinny być pokryte w ciągu trzech miesięcy od zatwierdzenia sprawozdań finansowych.

Jeżeli właściciel będzie zwlekał z zatwierdzeniem, trzymiesięczny termin będzie liczony od upływu terminu, w którym powinno do zatwierdzenia dojść, czyli od 30 czerwca. Jeśli to nie nastąpi, w ciągu następnych 12 miesięcy szpital musi zostać przekształcony lub zlikwidowany.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH