Jeżeli nie otworzy się dostępu lekarzy do specjalizacji, to już w niedalekiej przyszłości może dojść do poważnych problemów jeżeli chodzi o liczbę lekarzy specjalistów

 Aby zlikwidować "białe plamy" małopolski NFZ planuje w przyszłym roku wydać 344 mln zł na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne (na początku 2008 r. była to kwota 273,9 mln zł) i już we wrześniu chce ogłosić konkursy. Dyrektor Małopolskiego Oddziału NFZ Maria Janusz poinformowała, że w woj. małopolskim brakuje ok. 100 etatów lekarzy specjalistów.

Jak podaje przewodniczący, na terenie Małopolski jest zarejestrowanych ok. 14 tys. lekarzy, w tym  3122 przekroczyło wiek emerytalny. 7058 to lekarze specjaliści, a wśród nich 1808 to osoby, które przekroczyły wiek emerytalny. W ciągu 5 najbliższych lat na emeryturę odejdzie 1061, w tym 690 specjalistów. Od stycznia 2007 r. zmarło 243 lekarzy, z których 61 nie osiągnęło wieku emerytalnego.

Dodatkowo problem pogłębia emigracja medyków: 848, w tym 433 specjalistów złożyło podania o wydanie dokumentacji potrzebnej do pracy za granicą.

Jako przykład specjalizacji w których są braki kadrowe w Małopolsce dr Friediger podaje m.in.: choroby zakaźne: 54 lekarzy, z czego 9 odejdzie na emeryturę w ciągu 5 lat; dermatologia: 98 lekarzy, z czego  38 przekroczyło wiek emerytalny, a poniżej 40 roku życia jest  9; medycyna pracy: 92 medyków, z ktorych tylko 4 ma poniżej 40 lat, a 47 przekroczyło wiek emerytalny, ortodoncja: 39 lekarzy; chirurgia stomatologiczna - 27.

W tych statystykach nie ujęto lekarzy, którzy z różnych względów nie wykonują zawodu. Doktor podkreślił, że problem dotyczy całego kraju, nie tylko Małopolski. Jak podał, w ciągu 5 lat wiek emerytalny osiągnie ponad 11 tys. lekarzy w całej Polsce, nowych adeptów zawodu będzie natomiast ok. 7,5 tys.

Zdaniem dr. Friedigera, jeżeli nie otworzy się szeroko dostępu do specjalizacji to istniejąca już tzw. dziura pokoleniowa będzie nadal niebezpiecznie się powiększać.

Problem braku specjalistów dostrzega też małopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, który chce przeznaczyć więcej pieniędzy w przyszłym roku na specjalistyczne świadczenia w tych powiatach Małopolski, w których nie ma lekarzy specjalistów

Małopolski wojewoda Jerzy Miller, jak podała PAP, mówił podczas konferencji prasowej, że problemem nie jest brak pieniędzy na świadczenia, ale to, że nie ma chętnych, by je wykonywać. "Samorządy powinny zabiegać o to, by lekarze chcieli pracować w małych miejscowościach" - mówił Miller.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH