Spółki operatorskie prowadzące te szpitale mają kłopoty. Czy lecznice przetrwają? Czy szpitale powiatowe przekazane w dzierżawę operatorom zewnętrznym dotyka strukturalny kryzys? Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Spółki operatorskie prowadzące szpitale powiatowe mają kłopoty. Upadają - jak w Biłgoraju i Gostyninie, albo tracą kontrakty - jak w Pszczynie. To złe wieści dla pacjentów i władz powiatowych, które wydzierżawiły szpitale. Czy to oznacza, że w tych, ale i kolejnych powiatach dalsze istnienie takich szpitali jest zagrożone?

Przypomnijmy. We wtorek (20 marca) śląski oddział NFZ poinformował o rozwiązaniu umowy we wszystkich rodzajach i zakresach świadczeń z Szpitalem w Pszczynie, prowadzonym przez Centrum Dializa Sp. z o.o.

Jak przekazał dyrektor śląskiego NFZ Jerzy Szafranowicz, powodem wypowiedzenia umowy były "szokujące wyniki kontroli". Wymienił przede wszystkim brak właściwej obsady lekarskiej, m.in. w oddziale neonatologicznym II poziomu referencyjności, który był non-stop zabezpieczany tylko przez jednego lekarza specjalistę, podobnie pracował oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Termin wypowiedzenia umowy upływa 30 czerwca.

Pszczyna: starostwo proponuje cesję kontraktu
- Potrafimy nawet w terminie znacznie krótszym niż 3 miesiące przejąć szpital, pod warunkiem dobrej woli ze strony NFZ i spółki Centrum Dializa, bo to te instytucje muszą się teraz porozumieć w sprawie rozliczeń. Jesteśmy przygotowani do tego, aby szpital prowadzić od 1 lipca, ale żeby tak się stało potrzebujemy cesji kontraktu - przekonuje starosta pszczyński Paweł Sadza.

Według dyrektora śląskiego oddziału NFZ, lepszym rozwiązaniem na przyszłość jest ogłoszenie konkursu "z tą samą kwotą pieniędzy" dla powiatu pszczyńskiego. - Oczekujemy, że władze samorządowe po prostu do tego konkursu przystąpią - powiedział.

Zdaniem starosty, rozwiązanie proponowane przez starostwo najlepiej zapewni ciągłość leczenia pacjentów w Szpitalu w Pszczynie. Powiat chce powierzyć prowadzenie szpitala istniejącej od wielu lat spółce samorządowej, której jest właścicielem. Wcześniej spółka zajmowała się realizacją projektów unijnych, teraz ma się zająć także działalnością medyczną.

- My jesteśmy właścicielem budynku szpitala i my jesteśmy właścicielem sprzętu, a ze spółką Centrum Dializa wiąże nas umowa dzierżawy, którą możemy wypowiedzieć. Spółka samorządowa, bazując na majątku jaki posiada, jest zatem w stanie uzyskać wniosek rejestracyjny podmiotu leczniczego.

- Uważamy, że cesja kontraktu i przekazanie go spółce samorządowej, która poprowadzi szpital, jest zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem niż organizowanie konkursu, bo grozi to komplikacją i wydłużeniem procedury. Im dłużej to potrwa, tym trudniej będzie utrzymać w szpitalu specjalistyczną kadrę - przekonuje Paweł Sadza.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH