Ze zrobieniem specjalizacji problem mają nie tylko młodzi lekarze. Sprawa dotyczy również szpitali, które starają się o miejsca specjalizacyjne.

 Okazuje się, że mniejsze lecznice borykają się z trudnościami w uzyskaniu akredytacji, a „kwalifikacja lekarzy z dużych jednostek klinicznych odbywa się z pominięciem reguł“.

By móc prowadzić staż, oddział musi mieć akredytację, którą przyznaje zespół ekspertów przy Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Rozporządzenie ministra zdrowia stanowi, że jest to organ składający się z trzech lekarzy zaproponowanych przez konsultanta krajowego, jednego przez towarzystwo lekarskie i jednego przez NRL.

Dariusz Hankiewicz, dyrektor szpitala w Radzyniu Podlaskim  mówi o ogromnych barierach stawianych szpitalom powiatowym starającym się o wpis na listę ministra jednostek uprawnionych do prowadzenia specjalizacji.

- Oddział ginekologii w moim szpitalu takiej akredytacji nie uzyskał, mimo że konsultant napisał, że mogę szkolić dwie osoby. Powód? Jak argumentuje komisja ekspertów CMKP, odbywają się tu „tylko“ 362 porody (ale policzono tylko te fizjologiczne, a „cesarek“ było ponad 160!). Szanowna komisja zapomniała, że w szpitalu specjalistycznym specjalizacja trwa 6 lat, co przy średniej ponad 550 porodów rocznie, daje niezły wynik.
 
Resort: wiemy, że jest źle
Sprawdziliśmy, że ostatnio zespół ekspertów wpisał na listę jednostek specjalizacyjnych w psychiatrii m.in.: w województwie dolnośląskim klinikę psychiatrii AM we Wrocławiu, przyznając jej całą pulę miejsc (50), podobnie w województwie wielkopolskim SPSK w Poznaniu (50), w województwie lubelskim szpitalowi klinicznemu w Abramowicach w Lublinie (80) czy w województwie kujawsko-pomorskim Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Bydgoszczy (80).

Jak spojrzymy na listę ośrodków, gdzie można się specjalizować, to na liście są prawie same ośrodki kliniczne albo szpitale wojewódzkie. Jakie szpitale starały się o akredytację, a jej nie dostały, nie wiemy. W Zakładzie Akredytacji usłyszeliśmy, że takie informacje są tajne i redakcja ich nie otrzyma.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH