Specjalistyka: są opóźnienia w podpisywaniu umów, ale zagrożeń nie ma W tym roku procedury związane z aneksami do umów w ramach specjalistyki ambulatoryjnej trwają dłużej niż w poprzednich latach

Do redakcji portalu rynekzdrowia.pl zadzwonił czytelnik, który zasygnalizował nam spore opóźnienia w realizacji przez Śląski Oddział Wojewódzki NFZ podpisywania umów z zakładami opieki zdrowotnej w zakresie specjalistyki ambulatoryjnej.

- Mamy już 26 stycznia i ciągle związane ręce w zakresie sprawozdawczości. Nie możemy wpisywać do systemu kuponów, rozliczać porad - mówi zdenerwowany Grzegorz Herczak, współwłaściciel Uni-Med Centrum Medyczno-Stomatologicznego w Sosnowcu.

– Grozi nam to, że w pewnym momencie, kiedy przyjdzie rozliczyć styczeń, będziemy mieli całą stertę kuponów bez możliwości wprowadzenia ich do systemu, a tym samym bez możliwości ich rozliczenia. Zgodnie z przepisami, do 10 dnia następnego miesiąca powinniśmy się rozliczyć z NFZ. Wszystkie usługi muszą zostać wprowadzone do systemu komputerowego, następnie trzeba uzyskać ich potwierdzenie z NFZ, że zostały przyjęte – przypomina Grzegorz Herczak.

– Dopiero później generujemy na tej podstawie sprawozdanie, które akceptuje ponownie NFZ. Wszystko to jest podstawą przedstawienia płatnikowi ostatecznego sprawozdania oraz faktur. Na razie jesteśmy w przysłowiowym lesie – dodaje nasz rozmówca.

Mniej świadczeń
Systematyczne wprowadzanie wspomnianych kuponów do systemu nie tylko nie powoduje spiętrzenia prac administracyjnych, ale także wskazuje, jaki jest stan zrealizowania kontraktu, ile w ramach limitów można wykonać jeszcze świadczeń. Co nie jest bez znaczenia w organizacji pracy przychodni specjalistycznych.

Do końca minionego roku ZOZ-y podpisywały tzw. uzgodnienia. Wyrażały pisemną zgodę na zaproponowane przez NFZ ilości punktów oraz cenę za punkt. Cena punktu pozostała na takim samym poziomie, co w ubiegłym roku – w zależności od poradni – od 7 do 9 złotych. Zmniejszyła się natomiast liczba punktów, co oznacza, że ilość porad, których świadczeniodawcy będą mogli udzielić w ramach limitu, będzie znacząco niższa od tej ubiegłorocznej.

– Nie chodzi o to, że nie podniesiono kwoty za punkt, mimo tego, że wszystko drożeje i nikt tego nie uwzględnia w umowach. Co roku Fundusz zmienia warunki świadczenia usług, mimo że aktualna umowa powinna obowiązywać przez trzy lata. Wydawałoby się, że dzięki niej obowiązują stabilne warunki i można planować różne działania, w tym inwestycyjne czy kadrowe. Niestety, tak nie jest – ubolewa Grzegorz Herczak.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH