Specjaliści: kondycja finansowa SOR-ów zależy od zarządzania Deficyt oddziału ratunkowego zależy od wielu czynników Fot. Archiwum

Szpitalne Oddziały Ratunkowe wcale nie muszą być deficytowe, o czym świadczą przykłady SOR-ów, które radzą sobie dobrze. Wszystko zależy od organizacji i sposobu zarządzania - przekonują specjaliści.

W ub.r. NFZ wprowadził nowe rozwiązania dotyczące zawierania i realizacji umów w rodzaju: leczenie szpitalne, dotyczące wzrostu finansowania szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz zmiany sposobu sprawozdawania świadczeń wykonanych w SOR. O zmiany zabiegali konsultanci oraz przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej.

Specjalny zespół opracował nowe kryteria algorytmu służącego do obliczania stawki ryczałtu dobowego w SOR.

Kryteria uwzględniają zróżnicowanie wysokości stawek ryczałtu dobowego z uwagi na obsługę dużej liczby świadczeniobiorców, wykonywanie kosztochłonnych procedur, dysponowanie dużym potencjałem w postaci wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną, kwalifikacje personelu medycznego i możliwości diagnostyczne.

- Finansowanie świadczeń udzielanych w SOR albo w izbie przyjęć odbywa się w oparciu o stawkę ryczałtu dobowego. Wysokość ryczałtu wyliczana jest na podstawie składowej ryczałtu za strukturę oraz składowej ryczałtu za funkcję. Jednym z elementów wzoru na obliczenie składowej ryczałtu za funkcję jest stawka za punkt - przypomina Milena Kruszewska, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

- Nowe zarządzenie wprowadza podwyższoną stawkę za punkt dla szpitalnych oddziałów ratunkowych. Stawka ta wynosiła do 30 czerwca 2015 r. 30 zł, a w myśl nowego zarządzenia będzie to 52 zł - dodaje.

- Ponadto zmienił się sposób sprawozdawania świadczeń wykonanych w SOR i IP. Chodzi o przypisanie procedur medycznych do kategorii stanu zdrowia i objawów występujących u pacjenta. Takie uporządkowanie było postulowane przez środowisko medyczne - zaznacza rzeczniczka MZ.

Prof. Juliusz Jakubaszko, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej, który brał udział w pracach nad nowymi rozwiązaniami, zwraca uwagę, że  są już SOR-y, które po zmianach przynoszą zyski.

- Wszystko zależy jednak od organizacji szpitala i zarządzania - ocenia profesor.

Jak zbilansować oddział
Według prof. Jerzego Roberta Ładnego, konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny ratunkowej, istnieje duża szansa, że oddziały ratunkowe przestaną przynosić straty. Wpływ na to będzie miało także dokładne raportowanie wykonanych procedur do NFZ.

Jak przekonuje konsultant, na bilansowanie wpływa sprawiedliwe rozliczenie wewnętrzne kosztów w szpitalu, czyli kosztów jakie ponosi oddział ratunkowy na rzecz innych oddziałów szpitala.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH