Od momentu wejścia Polski do UE zaświadczenia uprawniające do pracy w Unii pobrało ponad 18,5 tys. pracowników medycznych, w tym 7,5 tys. lekarzy.

Naczelna Izba Lekarska informuje, że spada liczba lekarzy zgłaszających się po takie zaświadczenia.

W okresie bezpośrednio po pierwszym maja 2004 r. NIL wydała ponad 2,5 tys. zaświadczeń potwierdzających kwalifikacje medyczne, niezbędnych do podjęcia pracy w krajach UE. W 2008 r. wydano już tylko 600 takich dokumentów.

Od ubiegłego roku prawo do automatycznego uznania kwalifikacji w unijnych państwach mają także osoby posiadające licencjat z pielęgniarstwa i licencjat z położnictwa.

Ministerstwo Zdrowia w lutym 2009r. poinformowało, że coraz więcej lekarzy specjalistów powraca z emigracji i podejmuje pracę w Polsce. W ocenie wiceministra zdrowia Adama Fronczaka spowodowane jest to wzrastającymi dochodami lekarzy w kraju, a wysokimi kosztami życia za granicą.

Od stycznia 2008 r. w Polsce obowiązują unijne przepisy, w myśl których czas pracy lekarza wynosi 48 godzin tygodniowo i może być wydłużony do 72 godzin, jeśli lekarz wyrazi na to pisemną zgodę, czyli podpisze tzw. klauzulę opt-out. Przepisy mówią także o przysługującym lekarzowi 11-godzinnym odpoczynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH