Sosnowiec: tu także protestują salowe

Blisko 100 salowych z Wojewódzkiego Szpitala Wojewódzkiego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu protestuje przeciwko zmianom warunków zatrudnienia związanym z przejęciem ich miejsc pracy przez zewnętrzną firmę.

Chodzi o tę samą Spółdzielnię Inwalidów Naprzód z Krakowa, która w ostatnich tygodniach nie zgodziła się na zatrudnienie na czas nieokreślony salowych ze Szpitala Specjalistycznego im. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej.  Z tego powodu salowe z dąbrowskiego szpitala od kilku tygodni okupują urząd miasta.

Jak poinformowała w piątek (8 października) Śląsko-Dąbrowska Solidarność, Spółdzielnia Naprzód przejęła salowe z Sosnowca z początkiem września, po wygranym przetargu na usługi sprzątania sosnowieckiej placówki.

Krakowska firma poinformowała wówczas o zamiarze trzymiesięcznego wypowiedzenia salowym dotychczasowych warunków płacowych, tj. o  obniżeniu wynagrodzenia i odebraniu 25-procentowej wysługi lat. Do tej pory ustalono, ze salowe będą miały gwarancje zatrudnienia na trzy lata, dostaną odszkodowania w razie zwolnienia z pracy, a poziom ich zasadniczej pensji zostanie utrzymany.

Rozmowy w szpitalu św. Barbary nie zostały jednak zakończone, ponieważ nie uzgodniono utrzymania dodatków za pracę w niedziele i święta, jubileuszowych oraz za wysługę lat. Szpitalne związki zapowiadają, że nie zgodzą się na odebranie tych świadczeń i konsekwentnie będą bronić salowych, rozważając podjęcie ostrzejszych działań.

– Pensje zasadnicze tej grupy zawodowej są bardzo niskie, niewiele wyższe od płacy minimalnej, więc nie może być naszej zgody na odebranie salowym jakichkolwiek dodatków wliczanych do wynagrodzenia – zaznaczyła szefowa związku w placówce Alicja Skarbińska-Poznańska. Dodała, że częścią przetargu był projekt pakietu ochronnego, gwarantującego utrzymanie wynagrodzenia i zatrudnienia przez trzy lata, który nie powinien być teraz kwestionowany.

Proszony przez agencję o potwierdzenie zamiaru wypowiedzenia salowym umów pełnomocnik zarządu Spółdzielni Inwalidów Naprzód Andrzej Różański odpowiedział, że pytanie dotyczy indywidualnych spraw pracowniczych i nie jest to, zdaniem spółdzielni, temat do dyskusji prasowej. Na pytanie o przywoływany przez związki pakiet ochronny odparł, że spółdzielnia wywiązuje się ze zobowiązań i dotrzymuje umów.

Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu to jeden z największych szpitali w województwie śląskim i kluczowy szpital ratunkowy – trafia tam większość pacjentów najciężej poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych i górniczych w regionie. Właścicielem lecznicy jest samorząd województwa śląskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH