Sosnowiec: szpital miejski na drodze do przekształcenia

Radni miejscy zatwierdzili kolejne uchwały potrzebne do komercjalizacji Samodzielnego Publicznego Szpitala Miejskiego w Sosnowcu. Lecznica zostanie przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ze 100-proc. udziałem gminy.

Jak podaje Urząd Miejski w Sosnowcu, szpital od długiego czasu boryka się z brakiem środków finansowych na zapewnienie bieżącej działalności a wierzyciele dochodzą swoich roszczeń na drodze sądowej i komorniczej. Dlatego miasto chce skorzystać z możliwości przekształcenia podmiotu leczniczego w spółkę kapitałową bez konieczności jego likwidacji i wystąpienia o środki na restrukturyzację zadłużenia zoz z budżetu państwa.

Działania Gminy Sosnowiec zmierzają do przejęcia zobowiązań do kwoty 12 mln zł.

- Decyzja ta jest wynikiem możliwości uzyskania dotacji celowej z budżetu państwa przez Gminę Sosnowiec po spełnieniu warunku wskazanego w art. 197 ustawy o działalności leczniczej. Zgodnie z art. 197 ust.2 lit. d. gmina posiada pożyczki udzielone SP Szpitalowi Miejskiemu w Sosnowcu do 31 grudnia 2009 r. na łączną kwotę 11 mln 870 tys. zł i o dotację z tego tytułu zamierza wystąpić do MZ - informuje portal rynekzdrowia.pl Rafał Łysy, naczelnik Wydziału Informacji i Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Uzyskana dotacja przeznaczona zostanie na spłatę zobowiązań przyjętych od SP Szpitala Miejskiego, odsetek od nich lub pokrycie kosztów przekształcenia, w tym kosztów określenia wartości rynkowej nieruchomości.

SP Szpital Miejski w Sosnowcu (przy ul. Szpitalnej 1 i ul. Zegadłowicza 3), zostanie przekształcony w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ze 100 proc. udziałem gminy w kapitale zakładowym spółki.

W dniu 19 grudnia 2012 r. na Sesji Rady Miejskiej podjęto Uchwałę Nr 542/XXXII/2012 Rady Miejskiej w Sosnowcu ws. wyrażenia zgody na przekształcenie SP Szpitala Miejskiego w Sosnowcu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

27 czerwca br. w trzech uchwałach sosnowieccy radni upoważnili prezydenta do ustalenia wskaźnika zadłużenia szpitala miejskiego, do przejęcia jego zobowiązań oraz do podjęcia czynności koniecznych ws. przekształcenia szpitala w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wyrazili też zgodę na wniesienie do spółki aportu w postaci sprzętu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH