Sosnowiec: Fundusz nie zapłaci za łóżka geriatryczne

Dyrekcji Szpitala Miejskiego w Sosnowcu udało się przekonać władze miasta do zainwestowania środków w kilkunastołóżkowy pododdział, który miał w styczniu 2012 przekształcić się w samodzielny 15-łóżkowy oddział, a w niedalekiej przyszłości w Specjalistyczne Centrum dla Osób w Podeszłym Wieku.

Zanim władze miasta zdecydowały się na inwestycję, Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca oraz dyrektor Szpitala Miejskiego, Zbigniew Swoboda podjęli rozmowy w sprawie finansowania jednostki ze Śląskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ. Płatnik uznał, że pomysł jest dobry. 

Lecznica otrzymała także pozytywną opinię konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie geriatrii, dr. Jarosława Derejczyka, który poparł stworzenie oddziału w Szpitalu Miejskim. Pozytywnie o inicjatywie wypowiedziała się również dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, która kilka lat temu zlikwidowała oddział geriatryczny. Nie pasował on do profilu placówki, w której stworzono centrum urazowe.

Niestety, kiedy oddział geriatryczny w Szpitalu Miejskim był gotowy, płatnik odmówił kontraktu, tłumacząc się brakiem środków: te przeznaczone na geriatrię trafiły już na oddział wewnętrzny.

Przypomnijmy:  jednym z priorytetów zdrowotnych polskiej prezydencji w UE jest poprawa jakości leczenia i dostępności do świadczeń zdrowotnych dla osób powyżej 65. roku życia. W Polsce pokrywane jest niespełna 8 proc. zapotrzebowania na łóżka geriatryczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH