Sośnierz: plan finansowy NFZ jest dobrze policzony Andrzej Sośnierz, wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Fot. PTWP

- W planie finansowym NFZ na 2017 r. zostały uwzględnione dotacje budżetowe, których nie było wcześniej w tych planach. Między innymi dlatego można zakładać, że plan NFZ nie jest przeszacowany - mówi nam Andrzej Sośnierz, poseł PiS, z-ca przew. sejmowej komisji zdrowia.

Można odnieść w pierwszej chwili wrażenie, że plan NFZ na 2017 rok jest przeszacowany, gdyż zakładany wzrost przychodów sięga ponad 4 mld zł. Zaskakuje skala wzrostu w porównaniu rok do roku, ale to wynik niedoszacowania tegorocznego planu.

Tegoroczne wpływy do budżetu NFZ są wyższe niż planowane, bo ściągalność składek jest dobra, a nawet lepsza niż zakładano. A to oznacza, że gdyby obecnie realizowany plan był doszacowany, bliższy sytuacji jaką mamy faktycznie, to wówczas ten przyszłoroczny wzrost wpływów w stosunku do tegorocznego nie byłby aż tak duży.

Sądzę, że prognozy dotyczące planu na 2017 r. okażą się realistyczne. Przyszłoroczny budżet NFZ nie wydaje się przesadzony. Myślę, że wyliczenia jakie pokazano są w porządku i raczej w tej sprawie nie ma jakichś większych wątpliwości.

NFZ używał co roku planując tak samo przygotowanych wskaźników np. dotyczących zatrudnienia i nic nie wskazuje na to, że tym razem te wskaźniki są oparte o złe wyliczenia.

Co bardzo istotne. W tym wzroście finansowana NFZ zawarte są dotacje na leki z programu 75+, co daje wzrost o 564 mln zł. To są pieniądze pochodzące z budżetu. 449 mln zł zostanie przeznaczone na świadczenia wysokospecjalistyczne.

To nowe dotacje, których wcześniej nie było. Zatem wzrost planu wynika nie tylko z przewidywanego wzrostu skali spływających składek, ale i z faktu przekazania środków przez budżet. To jest dobrze policzone.

*Wypowiedź nieautoryzowana

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH