Przychodnia Danuty Sośnierz za rządów jej męża w Funduszu podpisała prawie dwa razy większy kontrakt niż rok wcześniej

NZOZ Praktyka Lekarzy Rodzinnych Remedium z Katowic to spółka z o.o. Udziałowcami Remedium są Ewa Rysiakiewicz i Danuta Sośnierz, żona Andrzeja Sośnierza, byłego dyrektora Śląskiej Kasy Chorych, a od września 2006 r. do listopada 2007 r. szefa Narodowego Funduszu Zdrowia. Kierowniczką przychodni jest Rysiakiewicz, nazwisko Danuty Sośnierz występuje wyłącznie w dokumentach spółki – pisze Rzeczpospolita.

Remedium rozpoczęło działalność w 1999 r., kiedy dyrektorem Śląskiej Kasy Chorych został Andrzej Sośnierz.

Utrzymuje się przede wszystkim z kontraktów z NFZ. W ubiegłym roku, kiedy Funduszem rządził Sośnierz, umowa była rekordowa – opiewała na 1 mln 539 tys. zł. W 2006 r. kontrakt miał wartość prawie dwa razy mniejszą, czyli niecałe 896 tys. zł.

W czasie prezesury Sośnierza oddziałem NFZ w Katowicach rządził Marek Szewczyk, były wicedyrektor Śląskiej Kasy Chorych i jeden z jego najbardziej zaufanych ludzi.

Z analizy dokumentów wynika, że kontrakty dla Remedium były większe, niż wynikałoby z potrzeb i możliwości przychodni. To mała poradnia, zatrudnia jedynie osiem osób, a w 2007 r. ani nie przyjęła do pracy kolejnych lekarzy, ani nie uruchomiła nowych specjalności. Część zabiegów zlecała za to innym NZOZ.

Remedium startowało w ubiegłym roku w dwóch przetargach na profilaktykę zdrowotną w Katowicach organizowanych przez urząd miasta. Bez sukcesu. Odpadło, bo nie spełniało wymogów.

Placówka Danuty Sośnierz nigdy sama nie wykonywała w ramach uzyskanych kontraktów zabiegów ortopedycznych i chirurgii naczyń, bo nie ma takich specjalności. Zlecała je podwykonawcom.

– Nie wiemy, dlaczego tak się stało – mówi Rzeczpospolitej o przyczynach korzystnej dla Remedium renegocjacji kontraktów Jacek Kopocz, rzecznik śląskiego oddziału NFZ. – Taką suwerenną decyzję podjął dyrektor Szewczyk. Jednoosobowo.

Danuta Sośnierz odmówiła rozmowy na temat kontraktu.

Andrzej Sośnierz, dziś poseł PiS, zastrzega, że nie interesuje się spółką żony, mają rozdzielność majątkową. – W czasach, gdy NFZ rządził SLD, Remedium było dyskryminowane i miało jedną trzecią kontraktu. Może w końcu spółka dostała kontrakt, na jaki zasługuje – dywaguje były szef Funduszu. – Zaraz po objęciu funkcji nakazałem wszystkim dyrektorom, aby wyrównali dysproporcje.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH