PWX/Rynek Zdrowia | 17-03-2017 16:14

Soska: najlepszym koordynatorem jest pieniądz

Politycy muszą mieć odwagę zakomunikować społeczeństwu, że jeśli chcemy mieć lepszy system ochrony zdrowia, to wymaga on ponoszenia większych nakładów - mówił podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Adam Soska, dyrektor ds. operacyjnych w Betamed SA.

Adam Soska - dyrektor ds. operacyjnych w Betamed SA

Zdaniem dyr. Adama Soski, jeśli chcemy usprawniać procesy w ochronie zdrowia i koordynować opiekę nad pacjentem, konieczne jest zdanie sobie sprawy, że system staje się coraz bardziej kosztowny.

- Naprawdę musimy się zastanowić skąd na to wziąć pieniądze, bo więcej już z tego systemu ich nie wyciśniemy - przekonywał Adam Soska.

Dodał: - Jeżeli nie będzie pieniędzy, niczego nie skoordynujemy. Nawet, jeśli lekarz w najlepszej intencji wypisze skierowanie do kolejnego specjalisty, to cóż z tego, gdy pacjent trafi do kolejki z terminem oczekiwania kilku miesięcy, a jeśli to jest endoprotezoplastyka, może i 2 lata - poddawał pod rozwagę dyr. Soska.

Wypowiedź zarejestrowana podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress, Katowice, 9-11 marca 2017 r.), sesja "Opieka koordynowana w różnych dziedzinach medycyny".