Solidarność wzywa do rozmów w sprawie strajku pielęgniarek

Solidarność wzywa dyrekcje i właścicieli placówek w Bielsku-Białej i na Żywiecczyźnie do podjęcia rozmów z protestującymi pielęgniarkami.

W strajku zorganizowanym przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych uczestniczy kilkaset pielęgniarek. Przed tygodniem protestujące odeszły od łóżek pacjentów. Później pielęgniarki w szpitalu chorób płuc w Bystrej nieopodal Bielska-Białej rozpoczęły głodówkę.

Obecnie protest głodowy trwa w czterech z pięciu protestujących placówek, jednak pielęgniarki ze szpitala psychiatrycznego w Międzybrodziu Bialskim są również zdecydowane do niego dołączyć.

Działająca w Bielsku-Białej i na Żywiecczyźnie Solidarność do tej pory nie angażowała się w protest związku pielęgniarek. Jak jednak podkreślają w przesłanym PAP stanowisku przedstawiciele tamtejszej organizacji Solidarności, „w szpitalach, w których trwają protesty, z każdym dniem sytuacja staje się coraz bardziej napięta i dramatyczna“.

– Podbeskidzka Solidarność wielokrotnie apelowała o godziwe płace dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia. Wcześniejsze decyzje płacowe w wielu placówkach doprowadziły do drastycznego rozwarstwienia płac w różnych grupach zawodowych, skutecznie dzieląc i skłócając pracowników – przypominają w piśmie związkowcy.

Jak wskazuje związek, objęte protestem szpitale wstrzymują przyjęcia pacjentów, są pierwsze przypadki wywożenia pacjentów do innych placówek. Jednocześnie szpitale te generują straty, a ich pacjenci pozostają w niepewności co do swoich dalszych losów.

– Nie ukrywamy, iż naszym głównym postulatem jest postulat płacowy, gdyż począwszy od 2003 roku brakuje rozwiązań systemowych. Środki finansowe są nieracjonalnie rozdzielane, a negocjacje o ich podział odbywają się w oddzielnych grupach zawodowych, co prowadzi do dużych dysproporcji – napisały pielęgniarki w liście otwartym do minister zdrowia Ewy Kopacz.

Jak informowały pielęgniarki po rozpoczęciu strajku, jego głównym podłożem jest brak realizacji porozumień podpisanych po poprzednim proteście w 2007 roku. Zgodnie z nimi wzrosnąć miała podstawa ich wynagrodzenia, np. w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej z 2,3 tys. zł stopniowo do 3 tys. złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH