"Solidarność" negatywnie o połączeniu dwóch gdańskich marszałkowskich placówek szpitalnych Region Gdański "Solidarność" krytykuje pomysł połączenia Wojewódzkiego Centrum Onkologii ze spółką Copernicus. Fot. archiwum

Region Gdański "Solidarność" krytykuje pomysł samorządu pomorskiego o połączeniu Wojewódzkiego Centrum Onkologii ze spółką Copernicus. Zdaniem związku, jest to sprzeczne z interesem chorych. Władze samorządowe twierdzą, że zmiana ta wzmocni obie placówki.

- Nie widzimy najmniejszego sensu w łączeniu tych placówek, bo nie widzimy w tym absolutnie żadnego interesu dla pacjenta. W intencjach pomysłodawców uchwały o łączeniu tych placówek są znowu tylko uzasadnienia ekonomiczne. W tym nie ma też interesu całego środowiska lekarskiego, medycznego i pracowników WCO"- powiedział w poniedziałek (20 lipca) na konferencji prasowej przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność", Krzysztof Dośla.

30 czerwca zarząd samorządu województwa pomorskiego skierował pod obrady sejmiku projekt uchwały o połączeniu Wojewódzkiego Centrum Onkologii (WCO) ze spółką Copernicus, zarządzającą dwoma gdańskim szpitalami - im. Mikołaja Kopernika w Śródmieściu oraz im. św. Wojciecha w dzielnicy Zaspa.

Komisja zdrowia sejmiku pomorskiego będzie rozpatrywać ten projekt w środę. Połączenie WCO z podmiotem Copernicus ma być głosowane przez radnych na sesji 27 lipca.

W negatywnej opinii władz gdańskiej "S" dotyczącej projektu połączenia spółek Copernicus oraz WCO, adresowanej do członka zarządu samorządu pomorskiego Hanny Zych-Cisoń, napisano m.in., że do tego ostatniego ośrodka, który świadczy wysokospecjalistyczną terapię nowotworową, począwszy od diagnostyki przez cały proces terapeutyczny kończąc rehabilitacją oraz psychoonkologią, zgłaszają się pacjenci z całego regionu.

"Nasuwa się więc pytanie, czy po połączeniu WCO i Copernicus pacjenci otrzymają gwarancje lepszej dostępności i jakości udzielanych świadczeń? Zarząd Województwa Pomorskiego twierdzi, że tak. Rada Regionalnej Sekcji Służby Zdrowia oraz Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" uważa, że nie tylko nie poprawi to sytuacji chorych na raka na Pomorzu, ale ją pogorszy" - czytamy w opinii.

Jak podkreślili związkowcy, ich obawy dotyczą m.in. likwidacji laboratorium, obniżenia płac, redukcji personelu i obciążenia nowymi obowiązkami.

"Obawiamy się, że jedynym celem, jaki uda się uzyskać po połączeniu, będzie +księgowe+ obniżenie kosztów. Obniżając koszty zapomina się o pacjentach, którzy często od wielu lat są podopiecznymi WCO i lekarzy tam zatrudnionych, a przy chorobach onkologicznych jest to być może ekonomicznie niemierzalne, ale dla pacjentów ważne" - ocenili autorzy opinii.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH