Solidarna Polska: niech prokurator zbada przekształcenie szpitala w Tychach

Solidarna Polska chce, by prokuratura i sąd administracyjny zbadały prawidłowość przekształceń Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Tychach, który wkrótce - decyzją samorządu województwa - na 12 dni zawiesi działalność. Działacze partii uważają, że doszło do złamania prawa.

W środę (16 maja) liderzy Solidarnej Polski Beata Kempa i Arkadiusz Mularczyk przyjechali do Tychów, by spotkać się m.in. z pielęgniarkami szpitala. Poinformowali, że w sprawie możliwego naruszenia procedur złożony już został wniosek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a wkrótce stosowne doniesienie wpłynie także do prokuratury.

- Doniesienie dotyczy możliwości popełnienia przestępstwa narażenia życia i zdrowia pacjentów, którzy będą pozbawieni usług medycznych w określonym czasie. Oceniamy także, że przyjęta forma przekształceń jest próbą obejścia prawa, dlatego zaskarżyliśmy to do sądu administracyjnego - powiedział poseł Mularczyk, kierując te zarzuty pod adresem organu założycielskiego szpitala, tj. marszałka województwa.

Przedstawiciele marszałka nie zgadzają się z zarzutami, zapewniając, że wszystkie podejmowane działania są legalne i służą naprawie sytuacji zadłużonego na blisko 70 mln zł szpitala. WSS nr 1 w Tychach od kilku lat boryka się z problemami finansowymi, a od kilku miesięcy jego konta bankowe są zablokowane przez komorników, m.in. po wystąpieniu części pracowników z roszczeniami o wypłatę zaległych wynagrodzeń.

Na czwartek (17 maja) przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz szpitala zapowiedzieli konferencję prasową na temat wygaszenia działalności medycznej oddziałów oraz przemian w szpitalu. Własną konferencję w tej sprawie zapowiedzieli również przedstawiciele Solidarnej Polski oraz związku pielęgniarek. Na czwartkowej sesji sejmiku ugrupowanie to zażąda szczegółowych wyjaśnień w sprawie szpitala.

Według radnego Solidarnej Polski Michała Wójcika spółka, która będzie prowadzić szpital, powinna z mocy prawa przejąć wszystkich jego pracowników, a nie zatrudnić od nowa tylko niektórych. Wójcik uważa, że sejmik naruszył prawo, decydując o przekształceniu szpitala w drodze likwidacji. Krytykuje też dokuczliwe dla pacjentów zawieszenie działalności szpitala.

Zgodnie z uchwałą sejmiku województwa 19 maja będzie ostatnim dniem działalności WSS nr 1 im. prof. Gasińskiego w Tychach w dotychczasowej formule organizacyjno-prawnej. Leczenie szpitalne od 1 czerwca przejmie spółka Megrez, w której 100 proc. udziałów ma samorząd województwa. Przychodnie pozostaną w strukturze SP ZOZ. Szpital wznowi działalność 1 czerwca.  Z około 200 pacjentów kilkoro trafi do innych szpitali, pozostali 19 maja mają być wypisani do domów.

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego wskazują, że blisko dwutygodniowa przerwa w działaniu szpitala wynika z procedur NFZ. Spółka, która będzie przejmowała szpital, nie będzie przejmowała go poprzez cesję kontraktu NFZ, bo nie może - to są wymogi Funduszu. Musi stanąć do konkursu, jak każdy inny podmiot.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH