Słupsk: szpitalny SOR zmienia sposób finansowania

Słupski szpital jest jedynym w województwie pomorskim, który zdecydował się na nieryczałtowe finansowanie SOR-u. W ocenie dyrekcji to było jedyne wyjście przy obecnym zadłużeniu oddziału.

Dyrekcja słupskiego szpitala wypowiedziała Narodowemu Funduszowi Zdrowia umowę na finansowanie świadczeń w ramach oddziału ratunkowego. Chodzi o to, że słupski szpital nie przyjął propozycji warunków finansowania na drugie półrocze tego roku przedstawionych przez pomorski OW NFZ.

Ostatniego dnia sierpnia skończył się tzw. okres wypowiedzenia i od tej pory procedury muszą być rozliczane inaczej niż na podstawie ryczałtu, jak było wcześniej. Teraz odbywa się to na podstawie tzw. dziewiętnastek, to znaczy możliwości, jaką daje artykuł 19. tzw. ustawy zdrowotnej. Mówi on, że nawet jeśli świadczeniodawca nie ma umowy z NFZ, może ubiegać się o zapłatę za procedury dotyczące leczenia stanów nagłych, ratowania życia i i zdrowia. Akurat działalność SOR-ów się w to wpisuje. Oznacza to, że szpital będzie rozliczał z NFZ każdą procedurę z osobna.

Stawka dzienna na funkcjonowanie SOR-u była wynegocjowania z NFZ w maju 2010 roku. Wówczas ustalono ją na 11 tys. zł dziennie i przez prawie trzy lata funkcjonowania oddziału się ona nie zmieniła. Tymczasem pozostałe szpitale o podobnej wielkości mają ją nawet dwa i pół razy wyższą.

Ta stawka pokrywała zaledwie jedną trzecią realnych kosztów, jakie generował oddział. To sprawiało, że co miesiąc zadłużał się na milion złotych. Dalej nie było to możliwe. Przy takim finansowaniu istniało ryzyko, że trzeba będzie zamknąć oddział.Teraz szpital uzgodnił z NFZ, że wrześniowe rozliczenie będzie dla Funduszu podstawą, żeby uznać wyższe roszczenia szpitalne i ustalić nową, bardziej realną stawkę. 

Więcej: www.gp24.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH