Słupsk: przygotowania do przekształcenia szpitala w spółkę; związkowcy przeciwni Fot. archiwum RZ

Związkowcy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku prowadzą sondaż wśród pracowników. Nie chcą, by placówkę przekształcono w spółkę prawa handlowego.

Prawdopodobnie już w II kwartale bieżącego roku radni wojewódzcy będą głosować uchwałę o komercjalizacji słupskiego szpitala, która ma go przekształcić w spółkę prawa handlowego - informuje portal gp24.pl

Nadal w stu procentach szpital będzie własnością samorządu województwa podległą marszałkowi.

Podczas niedawnej regionalnej konferencji Rynku Zdrowia (Regionalne Spotkanie Menedżerów Ochrony Zdrowia, Gdańsk, 11 marca 2015 r.) Andrzej Sapiński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Korczaka w Słupsku, mówiąc o najbliższych planach wobec tej jednostki podał, że nie ma ona zobowiązań wymagalnych, ale odnotowuje ok. 60 mln zł straty.

Szpital zachowuje płynność finansową i nie jest ona dzisiaj zagrożona, jednak - zdaniem dyrektora - tam formuła organizacyjno-prawna SPZOZ jest już na wyczerpaniu. Przekształcenie szpitala w spółkę ma usprawnić zarządzanie, wprowadzi też bardziej czytelny podział odpowiedzialności.

- W nas samych, w mentalności, tkwi jeszcze przekonanie, że publiczne zakłady wywodzące się ze struktury państwowej są takimi instytucjami, w których pracownicy ponoszą niewielką odpowiedzialność i nie jest tam wymagane pełne angażowanie się w wydajną pracę - zauważył dyrektor, dodając, że - jak można sądzić - nie ma odwrotu od skomercjalizowanej działalności szpitali.

Związkowcy uważają, iż szpital jest szpitalem strategicznym i nie ma konieczności jego komercjalizacji - podał portal gp24.pl.

Więcej: www.gp24.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH