Słupsk: po wniosku posłanki prokuratura bada przekształcenie szpitala Zawiadamiająca prokuraturę posłanka Jolanta Szczypińska od początku była przeciwna komercajalizacji szpitala. Fot. PTWP

Słupska prokuratura okręgowa i rejonowa wszczęły postępowania dotyczące wątków przekształcenia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku w spółkę prawa handlowego. Zawiadomienie złożyła posłanka Jolanta Szczypińska.

Jak mówi Głosowi Pomorza prokurator Jacek Korycki, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku, w połowie maja posłanka Jolanta Szczypińska przysłała zawiadomienie, dotyczące nieprawidłowości w sprawach finansowych szpitala.

Prokuratura Rejonowa wszczęła śledztwo dotyczące wyrządzenia szpitalowi znacznej szkody majątkowej. Miałoby nią być zaniżenie wartości kapitału zakładowego spółki (160 mln zł) i brak wyceny przez rzeczoznawcę w chwili przekształcania szpitala.

Poza tym w maju 2015 roku dokonano zmiany w bilansie szpitala w pozycji rezerw pracowniczych w kwocie 2,8 miliona złotych oraz rezerw z tytułu umów wieloletnich w kwocie 9,9 miliona złotych.

Według zawiadamiającej prokuraturę posłanki obie rezerwy nie powinny być tworzone. W przypadku rezerwy pracowniczej jej utworzenie narusza ustawę o rachunkowości.

Jeszcze w 2013 roku, gdy pojawiły się plany komercjalizacji słupskiego szpitala, posłanka Jolanta Szczypińska była przeciwna takiemu rozwiązaniu. Argumentowała wówczas - wypowiadając się dla Dziennika Bałtyckiego - że szpital nie jest zadłużony, a jego komercjalizacja otwiera drogę do prywatyzacji, na której stracą pacjenci, bo "szpital będzie ukierunkowany na zysk".

Wcześniej, nim urząd marszałkowski zdecydował o przekształceniu szpitala w Słupsku, na Pomorzu w spółki przekształcono 11 szpitali marszałkowskich. - Przekształcenia pokazały, że były potrzebne, bo wyniki finansowe szpitali poprawiły się - mówiła wtedy Hanna Zych-Cisoń, wówczas członek zarządu województwa pomorskiego podczas Regionalnego Spotkania Menedżerów Ochrony Zdrowia (Gdańsk, 11 marca 2015 r. )

Podczas tej samej konferencji Andrzej Sapiński, dyrektor Wojewódzkiego Szpital Specjalistycznego im. J. Korczaka w Słupsku, mówiąc o najbliższych planach wobec tej jednostki podawał, że nie ma ona zobowiązań wymagalnych, ale odnotowuje ok. 60 mln zł straty.

Szpital zachowywał płynność finansową i nie była ona zagrożona. Jednak - zdaniem dyrektora - tam formuła organizacyjno-prawna SPZOZ była już na wyczerpaniu. Jak uzasadniał,  przekształcenie szpitala w spółkę usprawni zarządzanie. Szpital wojewódzki w Słupsku został przekształcony w spółkę w czerwcu 2015 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH