Na ostatniej przed wyborami samorządowymi sesji rada powiatu słubickiego przyjęła projekt uchwały w sprawie likwidacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słubicach.
Likwidacja szpitala miałaby się rozpocząć 1 kwietnia 2011 r. i zakończyć 30 listopada 2011 r., kiedy to oficjalnie powstanie Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Słubicach.
– To jest tylko projekt uchwały. Obecnie jesteśmy w trakcie opiniowania programu reorganizacji szpitala w ramach rządowego planu B. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej opinii w sprawie dotacji na oddłużenie, zostanie podjęta właściwa uchwała o likwidacji SPZOZ i utworzeniu w jego miejsce NZOZ – powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor SPZOZ w Słubicach, Katarzyna Lebiotkowska.
Słubicki szpital jest zadłużony na ponad 12,5 mln złotych i bez pomocy finansowej z budżetu państwa zarówno powiat, jak i sam szpital, mogą mieć trudności ze spłaceniem długu.
– Celem przekształcenia w drodze likwidacji jest uzyskanie środków finansowych na spłatę zobowiązań szpitala. Musimy mieć jednak pewność, że jeśli przekształcimy lecznicę, to rzeczywiście uzyskamy pieniądze na oddłużenie. Jeżeli okaże się, że nie będzie dotacji lub będzie zbyt mała, do przekształcenia może w ogóle nie dojdzie – dodaje dyrektor Lebiotkowska.
Czytaj więcej: Katarzyna Lebiotkowska | przekształcenie szpitala w spółkę prawa handlowego | Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Słubicach
Białystok: finał akcji na rzecz hospicjum