Śląskie: związkowcy zapowiadają protesty

Do akcji protestacyjnych w śląskiej ochronie zdrowia może dojść już na początku listopada - zapowiada Halina Cierpiał, szefowa Regionalnego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność. Powód niezadowolenia to niesprawiedliwy podział dodatkowych pieniędzy z NFZ na poszczególne województwa.

Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększył plan finansowy na przyszły rok. Do podziału trafiło dodatkowo 594 mln 278 tys. zł. Większości województw nie przyznano z tej puli ani grosza. Śląsk otrzymał zaledwie 15 mln zł, natomiast Mazowsze prawie całą sumę - 537 mln 706 tys. zł - podaje Związek.

- Jeszcze dwa miesiące temu pan prezes Paszkiewicz deklarował, że w momencie, kiedy zostanie uruchomiona rezerwa, w pierwszej kolejności zostaną uregulowane należności wynikające z migracji za rok 2009, czyli pieniądze za leczenie pacjentów spoza województwa, a dopiero pozostałe środki zostaną podzielone pomiędzy województwa. Przypomnę, że centrala NFZ do tej pory nie uregulowała należności w wysokości około 61 mln zł z 2009 roku - wyjaśnia Halina Cierpiał.

Jej zdaniem trudno jest racjonalnie wytłumaczyć, z czego wynika gigantyczna dysproporcja pomiędzy Mazowszem i Śląskiem, bo jeśli chodzi o liczbę placówek, liczbę pacjentów i poziom leczenia specjalistycznego, te dwa regiony są porównywalne.

- Taki sposób podziału środków doprowadzi do sytuacji realnego zagrożenia w realizacji świadczeń opieki medycznej w naszym województwie, w tym świadczeń ratujących życie, co skutkować będzie negatywnymi reakcjami opinii społecznej i zdeterminowaniem pracowników do podjęcia radykalnych działań - ostrzega Cierpiał.

Dodajmy, że  we wtorek (25 października) pod Urzędem Marszałkowskim w Katowicach pikietował Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

Pikietujacy, w hasłach wyrażali m.in. protest przeciwko zarządzeniu prezesa NFZ dotyczącym zmiany planu finansowego na rok 2012, w wyniku czego w województwie śląskim nakłady na ochronę zdrowia wzrosną zaledwie o 0,2%, a w województwie  mazowieckim ponad 30 razy więcej, tj. o ok. 6,3%. Związkowcy obliczyli, że na statystycznego mieszkańca Mazowsza NFZ wyda o ponad 16% więcej środków niż na mieszkańca Śląska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH