Śląskie: związkowcy domagają się innego podziału środków z funduszu zapasowego NFZ

Związkowcy z Śląskiej Regionalnej Sekcji Służby Zdrowia NSZZ "Solidarność" domagają się od NFZ zmian w podziale pieniędzy z funduszu zapasowego. Województwo śląskie otrzymało 15 mln zł. Zdaniem związkowców ta suma jest krzywdząca.

Sprawa dotyczy podziału przez NFZ prawie 594,3 mln zł z funduszu zapasowego. Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ, dodatkowe pieniądze na świadczenia medyczne otrzymają trzy województwa: mazowieckie - ponad 537,7 mln zł, pomorskie - ponad 41,3 mln zł, natomiast śląskie - ponad 15,1 mln zł. Według związkowców sposób rozdysponowania funduszu "jest niesprawiedliwy i krzywdzący dla śląskich pacjentów".

Śląska Regionalna Sekcja Służby Zdrowia NSZZ "Solidarność" domaga się uchylenia zarządzenia prezesa z 10 października w sprawie zmiany planu finansowego NFZ na 2012 rok.

- Kryteria, jakie przyjęto przy podziale środków z funduszu zapasowego, mogą spowodować wydłużenie się kolejek dla pacjentów, którzy oczekują na planowane hospitalizacje i konsultacje - powiedziała przewodnicząca Śląskiej Regionalnej Sekcji Służby Zdrowia NSZZ "Solidarność" Halina Cierpiał.

Jak oceniła Cierpiał, "ta kwota jest (dla Śląska) kroplą w morzu potrzeb".

Solidarność wyraziła nadzieję, że "analiza wykaże, iż ten algorytm jest niewłaściwy, co doprowadzi do uchylenia decyzji prezesa". Jak powiedział w czwartek (3 listopada) rzecznik prasowy NFZ Andrzej Troszyński, "po podziale składek na 2012 rok według algorytmu województwo mazowieckie jako jedyne miałoby mniej o ponad 400 mln zł, stąd taka decyzja prezesa Funduszu".

W czwartek (3 listopada) związkowcy spotkali się w tej sprawie w Warszawie z minister zdrowia Ewą Kopacz. Ich zdaniem, spotkanie nie przyniosło wiążących rozstrzygnięć. Kolejne zaplanowano na 14 listopada.

Więcej o spotkaniu minister zdrowia ze związkowcami: www.rynekzdrowia.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH