Śląskie: w Toszku powstanie oddział psychiatrii sądowej

Sejmik województwa śląskiego podjął w poniedziałek (15 października) uchwałę o utworzeniu w SPZOZ Szpitalu Psychiatrycznym w Toszku oddziału psychiatrii sądowej o podstawowym stopniu zabezpieczenia w miejsce likwidowanych dwóch oddziałów psychiatrycznych dla przewlekle chorych.

Analiza przyjęć pacjentów na oddziały, w których realizowany jest środek zabezpieczający, wskazuje na stale rosnące zapotrzebowanie w zakresie leczenia psychiatrycznego osób, które weszły w konflikt z prawem. Rozszerzenie działalności szpitala o dodatkowy oddział psychiatrii sądowej powinno w znacznym stopniu zabezpieczyć odpowiednią liczbę miejsc dla sprawców, wobec których orzeczono wykonywanie środka zabezpieczającego w zakładach psychiatrycznych.

Radni uznali, że utworzenie oddziału przyczyni się do poprawy przestrzegania praw pacjenta i skutkować będzie wzrostem jakości udzielanych świadczeń oraz wpłynie na poprawę poziomu bezpieczeństwa pacjentów i personelu. Pozwoli to na dostosowanie Szpitala Psychiatrycznego w Toszku do wymagań stawianych przez Komisję do spraw środków zabezpieczających.

Podczas sesji radni wojewódzcy zdecydowali także o wyrażeniu zgody na przyznanie dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację robót budowlanych w obiektach służących rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Caritas Archidiecezji Katowickiej otrzyma dofinansowanie ze środków PFRON w łącznej kwocie ponad 174 tys. zł na realizację inwestycji w Ośrodku św. Florian - Dom Pomocy Społecznej w Chorzowie.

Realizacja zaplanowanych prac zagwarantuje zwiększenie dostępności oraz usprawnienie systemu rehabilitacji poprzez podniesienie standardu obiektu, jakości świadczeń rehabilitacyjnych dla osób starszych, niepełnosprawnych o różnym stopniu niepełnosprawności, w tym z dysfunkcją narządu ruchu, z urazami po wypadkach komunikacyjnych, z uszkodzeniami centralnego układu nerwowego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH