Śląskie: tam Funduszowi brakuje 400 mln zł

Województwo śląskie dostanie na leczenie w przyszłym roku tyle samo pieniędzy, co teraz, pojawiły się jednak dodatkowe koszty. W rezultacie brakuje kilkuset mln zł.

– Dysponujemy kwotą 7,19 mld zł, jednak z naszych szacunków wynika, że do pełnego zbilansowania wszystkich potrzeb zabraknie około 400-600 mln złotych. To nie tylko kwestia nadwykonań: pojawiły się w trakcie roku dodatkowe koszty obciążające budżet. Wzrosły koszty POZ, refundacji leków, przeszczepów, dializ –  mówił portalowi rynekzdrowia.pl Jacek Kopocz, rzecznik Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Część z nich to procedury do tej pory opłacane przez Ministerstwo Zdrowia, które przekazało je NFZ, ale pieniędzy więcej nie dało. Na razie Fundusz planuje: 3 mld zł daje na szpitale, 1 mld dla POZ, 1 mld zł na refundację leków. Prawdopodobnie będą cięcia w kontraktach poradni specjalistycznych. NFZ zapewne poszuka oszczędności tam, gdzie nie wykonuje się procedur bezpośredniego ratowania życia. W 2009 roku były to m.in. oddziały i przychodnie rehabilitacyjne, gabinety dentystyczne.

Na razie NFZ przygotowuje się do podpisywania kontraktów na 2011 rok. Trwają konkursy na leczenie pozaszpitalne, a w połowie listopada zacznie się aneksowanie umów ze szpitalami.

Rozwiązaniem mógłby być np. inny podział środków między poszczególne oddziały NFZ. Nie pierwszy raz mówi się, że województwo śląskie ma wyjątkowo dużo szpitali specjalistycznych świadczących kosztochłonne usługi, przyjmuje pacjentów z całego kraju, należy mu się więc znacznie wyższy budżet niż innym oddziałom Funduszu.

Dyrektorzy śląskich szpitali obawiają się ponadto, że niezapłacone nadwykonania za ubiegły rok oraz tegoroczne spowodują dalsze zadłużanie się lecznic. Z danych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego wynika, że na 51 placówek, dla których jest organem założycielskim, tylko 15 nie przynosi strat.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH