Śląskie: szpitale powiatowe boją się sieci Śląskie: szpitale powiatowe boją się sieci. Fot. Archiwum

Zdaniem Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego (ZSzPWŚ) wprowadzanie sieci szpitali powinno być ustalane w porozumieniu z samorządami, które są odpowiedzialne za opiekę zdrowotną na swoim terenie, a zmiany powinny być rozłożone w czasie i przedyskutowane.

Organizacja obawia się, że po zmianach stracą te placówki, które są "najbliżej ludzi".

- Państwo nie może wycofywać się z zapewnienia właściwej opieki szpitalnej w tych placówkach, które są w najbliżej ludzi, czyli w szpitalach powiatowych. Tymczasem większości z nich grozi znalezienie się w I kategorii świadczeniodawców ze wszystkimi negatywnymi tego konsekwencjami: likwidacją oddziałów, pogorszeniem sytuacji finansowej, zwolnieniami personelu i w rezultacie pogorszeniem jakości świadczonych usług - wylicza Mariusz Wołosz, wiceprezes ZSzPWŚ i dyrektor Szpitala nr 2 w Mysłowicach..

Dodaje, że w skrajnej sytuacji będzie to wręcz likwidacja szpitali.

W związku z tymi obawami zarząd związku apeluje o podjęcie rozmów z samorządami oraz dyrekcjami szpitali.

- Reforma nie może generować nowych problemów nie rozwiązując starych. Obawiamy się destabilizacji sytemu opieki zdrowotnej, przerzucenia kosztów tych zmian na samorządy powiatowe i pracowników szpitali I i II stopnia referencyjności. Zmiany te będą trudne do odwrócenia i wywołują już dziś duże zaniepokojenie wśród pacjentów oraz pracowników ochrony zdrowia - alarmuje ZSzPWŚ.

ZSzPWŚ wystosował apel do Ministerstwa Zdrowia w sprawie projektu ustawy wprowadzającej rozwiązania w zakresie utworzenia  sieci szpitali.

8 grudnia związek zorganizował spotkanie z Piotrem Nowakiem, zastępcą dyrektora ds. medycznych Śląskiego OW NFZ, na które zostali zaproszeni wszyscy dyrektorzy szpitali powiatowych z woj. śląskiego. W czwartek (15 grudnia), z inicjatywy Jerzego Szafranowicza, dyrektora Śląskiego OW NFZ, szefowie placówek będą dalej omawiać projekt ustawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH