PAP/Rynek Zdrowia | 02-01-2015 16:58

Śląskie: szpitale podpisują umowy na "zastępstwo"

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej to jedna z placówek, która podpisała z Śląskim OW NFZ tzw. umowę o zastępstwo. Szpitalny oddział ratunkowy będzie przyjmował pacjentów, którzy nie znaleźli pomocy u dotychczasowego lekarza POZ.

Dyrektor szpitala wojewódzkiego Ryszard Batycki przyznał, że pacjenci zgłaszali się do placówki i byli przyjmowani przez lekarza. Nie krył jednak obaw związanych z obsadą dyżurów w SOR. Jak poinformowano szpital przygotowywał wzmocnienia, sięgając po specjalistów z innych oddziałów. 

Umowę ,,na zastępstwo" podpisał szpital kolejowy w podbielskich Wilkowicach. Jego dyrektor Andrzej Piekorz powiedział, że w piątek izba przyjęć nie przeżywała oblężenia.

Jak informuje Urząd Miasta w Częstochowie, tylko dwie placówki w tym mieście nie podpisały kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. To Przychodnia Lekarska "Nord Med" z ul. Michałowskiego i Przychodnia Lekarza Rodzinnego "LEKDOM" z ul. Jagiellońskiej.

Zgodnie z podpisanym porozumieniem z NFZ, świadczenia dla pacjentów obu przychodni w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej zabezpiecza Szpitalny Oddział Ratunkowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie.